25 Օգոստոս 2010 - 09:23 AMT
Օգոստոսի 24-ին Սևանա լճում մեկնարկել է «Ճանապարհորդություն առանց սահմանների» նախագիծը, որը կազմակերպվել է «National Geographic Traveler» ամսագրի հայկական հրատարակչության կողմից ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:
Նախագիծը կազմված է 5 փուլերից և կավարտվի հոկտեմբերի 16-ին Տաթև վանական համալիրում, որտեղ կբացվի աշխարհում ամենաերկար ճոպանուղին:
Ռեգատայի ավարտից հետո, որը տեղի կունենա «Նաիրի» և «Անի» առագաստանավերով Ցափաթաղ- Այրիվանք-Շորժա-«Ճայերի կղզի»-Սևանա թերակղզի երթուղով, մեկնարկելու է երկրորդ միջոցառումը` ձիարշավը: Ձիարշավի մասնակիցները կանցնեն Մետաքսի ճանապարհի տարբեր հատվածներով` այդ փուլն ավարտելով «Քարվանսարայ» պատմական հուշարձանի մոտ` Սելիմի լեռնանցքում:
Այնուհետև սեպտեմբերի 10-20-ը կկայանա Հայաստանում առաջին բայքերային մշակույթի փառատոնը, որը կմիավորի տարբեր երկրների 150 բայքերների: Բայք-փառատոնի հանդիսավոր ավարտը կկայանա սեպտեմբերի 18-20-ին Ջերմուկում կայանալիք միջազգային ռոք-փառատոնով: Բայք-փառատոնի շրջանակներում բայքերները կանցնեն Բագրատաշեն-Ախթալա-Դիլիջան-Սևան-Սելիմի լեռնանցք-Ջերմուկ երթուղով:
«Բացի մարզական միջոցառումներից, Ջերմուկում բաց երկնքի տակ տեղի կունենա «Music without borders» ռոք-փառատոնը, որի նպատակն է նպաստել տարբեր մշակույթների միջև երկխոսությանը»,- ասել է «National Geographic Traveler» ամսագրի հայկական հրատարակչության տնօրեն Աշոտ Նիկողոսյանը:
«Music without borders» փառատոնը կազմված է երկու մասից` «Հայկական կիթառ» և ռոք-փառատոն: «Հայկական կիթառին» կմասնակցեն 15 կիթառահարներ Հայաստանից և 5 աշխարհահռչակ կիթառահարներ Ֆրանսիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Շվեդիայից, Բրազիլիայից և Վրաստանից: Ռոք-փառատոնում ելույթ կունենան 4 հայկական և 4 արտասահմանյան խմբեր:
Նախագծի եզրափակիչ փուլն է Ռուսաստան-Ղազախստան-Իրան-Թուրքիա-Վրաստան-Հայաստան երթուղով ավտովազքը:
«Ճանապարհորդություն առանց սահմանների» նախագծի շրջանակներում տեղի կունենա միջազգային համաժողով Վաշինգտոնից «National Geographic Traveler» ամսագրի գլխավոր գրասենյակի և ամսագրի բոլոր 14 հրատարակչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Համաժողովը տեղի կունենա Ջերմուկում և Տաթևում:

24 августа на озере Севан проведением международной регаты стартовал проект “Путешествие без границ”, который организовали армянское издательство журнала “National Geographic Traveler” при содействии правительства РА.
Проект состоит из 5 этапов и завершится 16 октября в монастырском комплексе Татев, где будет открыта самая длинная в мире канатная дорога (самая высокая точка 330 метров, а длина канатной дороги – 5.7 км).
После завершения регаты, которая пройдет на парусных лодках “Наири” и “Ани” по маршруту Цапатах-Айриванк-Шоржа-“Остров чаек”-полуостров Севан, стартует второе мероприятие первого этапа проекта – конный поход. Участники конного похода пройдут по разным участкам Великого Шелкового Пути на территории Армении, завершив этот этап проекта сбором у исторического памятника “Караван- сарай” на Селимском перевале.
Затем 10-20 сентября состоится первый в Армении фестиваль байкерской культуры, который объединит 150 байкеров из разных стран, как профессионалов, так и любителей. Торжественный финиш байк-феста состоится 18-20 сентября в ходе организуемого в Джермуке международного рок-фестиваля. Байкеры проедут по маршруту Баграташен-Ахтала- Дилижан-Севан-Селимский перевал-Джермук. В рамках фестиваля в Ахтале и в Дилижане будет организованы красочные мото-шоу, участники которых две ночи проведут в палаточном лагере.
“Помимо спортивных мероприятий, в Джермуке под открытым небом пройдет рок-фестиваль “Music without borders”. Цель фестиваля – содействовать диалогу между разными культурами”,- сказал директор армянского издательства журнала “National Geographic Traveler” Ашот Никогосян.
Фестиваль “Music without borders” состоит из двух частей – “Армянская гитара” и рок-фестиваль. В фестивале “Армянская гитара” примут участие 15 гитаристов из Армении и 5 всемирно известных гитаристов из Франции, Великобритании, Швеции, Бразилии и Грузии. На рок-фестивале выступят 4 армянские и 4 зарубежные группы.
Завершающий этап проекта – международный автопробег по маршруту Россия-Казахстан-Иран-Турция-Грузия-Армения. Торжественный старт автопробегу будет на Красной площаде Москвы.
В рамках мероприятий “Путешествие без границ” пройдет международная конференция с участием представителей главного офиса “National Geographic Traveler”из Вашингтона и представителей всех 14 изданий “National Geographic Traveler”. Конференция пройдет в Джермуке и Татеве.