Սեպտեմբերի 1-ից Հայաստանում ներքաղաքային հեռախոսներից օգտվելու համար գործում է րոպեավարձ: Ինչպես հայտնում է «Առկա» գործակալությունը, րոպեավարձը տարածվում է Երեւան քաղաքի` 36,39, 42, 44, 46, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, ինչպես նաեւ Ստեփանավանի եւ Գյումրիի թվային կայանների վրա: Այժմ թվային կայանների տեղակայման աշխատանքներ են տարվում Երեւան քաղաքում` 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 77 համա րների համար, ինչպես նաեւ Վանաձորում, Սպիտակում, Եղեգնաձորում, Էջմիածնում, Աշտարակում: Նախատեսվում է, որ աշխատանքները կավարտվեն ընթացիկ տարվա վերջին: Սկզբնական փուլում խոսակցության մեկ րոպեի արժեքը կկազմի 4դրամ: Սակագների հետագա բարձրացումը կկատարվի աստիճանաբար: Ընդսմին, ֆիզիկական բաժանորդներին թույլ կտրվի ամսեկան 120 րոպե խոսել անվճար:
Նշենք, որ «ԱրմենԹելի» բաժնետերերի ժողովը նշանակված էր մոտավորապես սեպտեմբերի 1-ին: Սակայն Ընկերության գործադիր տնօրեն Նիկոլաս Գեորգուլասի բացակայության պատճառով ժողովը չկայացավ, քանի որ այժմ նա բանակցություններ է վարում «ԱրմենԹելի» 90% բաժնետոմսերի սեփականատեր, հունական հեռահաղորդակցական OTE ընկերության հետ: Ն. Գեորգուլասի Երեւան ժամանումը սպասվում է վաղը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը «ԱրմենԹել» ընկերության ղեկավարությանը պաշտոնական նամակ է ուղարկել պահանջելով Հայաստանում սեպտեմբերի 1-ից հեռախոսային խոսակցությունների համար րոպեվճար չկիրառել: Դիմումում ընդգծվում է, որ «ԱրմենԹելը» խախտել է կառավարական լիցենզիայի N60 պայմանը, ինչպես նաեւ լեզվի մասին օրենքը:

3 September 2001 - 18:19 AMT
С 1 сентября в Армении действует поминутная оплата на внутренние телефонные разговоры. Как сообщает агентство “Арка”, поминутная оплата распространяется на все телефоны, подключенные ко всем ереванским цифровым телефонным станциям под номерами 36, 39, 42, 44, 46, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, а также к цифровым станциям в Степанаване и Гюмри. Сейчас ведутся работы по установке цифровых станций в Ереване под номероми 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 77, а также в Ванадзоре, Спитаке, Ехегнадзоре, Эчмидзине, Аштараке. Предполагается, что работы будут завершены к концу текущего года. На начальном этапе стоимость одной минуты разговора составит 4 драма. Дальнейшее увеличение тарифов будет осуществляться поэтапно. При этом физическим абонентам будет предоставлено 120 минут в месяц бесплатного разговора.
Отметим, что ориентировочно на 1 сентября было назначено собрание акционеров “АрменТела”. Но в связи с отсутствием в Ереване исполнительного директора компании Никоса Георгуласа, который в настоящее время ведет переговоры с греческой телекоммуникационной компанией ОТЕ – владельцем 90% акций “АрменТел”, собрание не состоялось. Приезд Н.Георгуласа в Ереван ожидается завтра.
Напомним, что министр транспорта и связи Армении Андраник Манукян послал руководству компании “АрменТел” официальное письмо с требованием не вводить в Армении с 1 сентября поминутную оплату телефонных разговоров. В заявлении отмечается, что “АрменТел” нарушил условия правительственной лицензии за N60, а также закон о языке.