ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարութունը հայ-թուրքական համաձայնությունների վերաբերյալ վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն որոշակի փոխզիջման են հասել Հարավային Կովկասի հարցում և նրա սահմաններից դուրս: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում հայտարարել է «Նորավանք» հիմնադրամի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: «Այդ հայտարարությունը բխում է երկու երկրների շահերից: ԱՄՆ-ն դժգոհ է Թուրքիա-Ադրբեջան տանդեմի գործողություններից և տարածաշրջանում Թուրքիայի ակնհայտ ուժեղացումից»,- ասել է Հարությունյանը և հավելել, որ ԱՄՆ-ն իրականության չափավոր գնահատական է տվել:
Իր հերթին ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանն ասաց, որ հիմա այնպիսի պահ է, երբ Կովկասի տարածաշրջանում գործընթացներն ավելի կանխատեսելի են դառնում:
«Մենք Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունները դիտարկում ենք երկկողմանի հարաբերությունների շրջանակներում»,- ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թաները` մեկնաբանելով ԱՄՆ դիրքորոշումը Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ:

27 Август 2010 - 07:14 AMT
Заявление Госдепартамента США об армяно-российских соглашениях говорит о том, что США и РФ достигли определенного консенсуса в вопросе Южного Кавказа и за его пределами. Об этом журналистам в Ереване заявил председатель фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян. «Это заявление исходит из интересов двух стран. Соединенные Штаты недовольны действиями тандема Турция-Азербайджан и явным усилением Турции в регионе», – сказал Арутюнян, добавив, что США дали умеренную оценку реальности.
В свою очередь военный психолог Давид Джамалян сказал, что наступает такой момент, когда процессы в кавказском регионе становятся более предсказуемыми.
«Мы принимаем достигнутые между Арменией и Россией соглашения в рамках двухсторонних отношений»,- заявил в ходе брифинга в Госдепартаменте США официальный представитель Госдепа Марк Тонер, комментируя позицию Соединенных Штатов по поводу продления срока пребывания российской военной базы на территории Армении.