27 Օգոստոս 2010 - 08:30 AMT
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան արդեն երկրորդ անգամ ընդունում է իր երկրի արտաքին քաղաքականության տապալումը` խոստովանելով, որ Հայաստանի դիրքերն ուժեղանում են, և պաշտոնական Երևանը Թուրքիային բացահայտ թելադրում է իր կամքը: Նման կարծիք հայտնեց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը` մեկնաբանելով երեկ Նովրուզ Մամեդովի արած հայտարարությունը` հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ:
Շարմազանովի խոսքերով, այս հայտարարությամբ Բաքվում մեկնարկում է հակառուսական և հակաարևմտյան հիստերիայի հերթական փուլը. «Գործը հասել է նրան, որ Մամեդովը Արեւմուտքին մեղադրում է Հայաստանին բացահայտ պաշտպանելու մեջ` հարցականի տակ դնելով նաև Մոսկվայի` ՄԽ համանախագահող երկրի միջնորդական անաչառությունը: Այստեղից հետևությունը մեկն է Մամեդովը խոստովանում է, որ իր երկիրը փակուղի է մտել»,- ընդգծեց ՀՀԿ մամլո քարտուղարը:
Նախօրեին Նովրուզ Մամեդովնադրբեջանական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «այսօր Արևմուտքը և Եվրոպան, այսինքն նոր աշխարհի առաջատար պետությունները բոլոր ջանքերն ուղղել են նրան, որպեսզի աջակցեն Հայաստանին: Բացի դրանից, նրանք չեն ձգտում թաքցնել դա: Մի կողմից, նրանք հաշտվում են Հայաստանի քաղաքականության հետ, մեկ այլ կողմից` նախատեսված միջոցառման շրջանակներում, հաճոյանալով Հայաստանին, նրան օգնություն են տրամադրում: Դրա օրինակ է հայ-թուրքական սահմանի բացումը ՆԱՏՕ կողմից սեպտեմբերի 11-17-ը անցկացվող միջոցառման ժամանակ»:

27 Август 2010 - 08:30 AMT
Высокопоставленный чиновник администрации президента Азербайджана принимает провал внешней политики своей страны, отмечая, что позиции Армении усиливаются, и она диктует свою волю Турции. Об этом заявил депутат НС РА, пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, комментируя последние заявления заведующего отделом внешних связей администрации президента Азербайджана Новруза Мамедова. По словам Шармазанова, в Азербайджане поднялась новая волна антироссийской и антиамериканской истерии. «Мамедов признает, что Запад защищает армян, и, впадая в шок, прямо обвиняет Россию, ставя под вопрос ее беспристрастность в роли посредника МГ ОБСЕ. Вывод один: Мамедов признается, что его страна оказалась в тупике», – подчеркнул пресс-секретарь РПА.
Накануне Новруз Мамедов в интервью азербайджанским СМИ заявил, что «сегодня Запад и Европа, то есть все ведущие государства нового мира, направили все свои усилия на то, чтобы оказывать поддержку и помощь Армении в регулярном, системном порядке. Кроме того, они не стремятся скрывать это. С одной стороны, они мирятся с политикой Армении, с другой, в рамках запланированного мероприятия, угождая Армении, оказывают ей помощь. Примером этому служит вопрос открытия границ между Турцией и Арменией во время мероприятия, которое будет проводиться со стороны НАТО с 11 по 17 сентября».