ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի կողմից «Ադրբեջանի բռնազավթված տարածնքների մասին» բանաձևը քվեարկության դնելն Ադրբեջանի հերթական արկածախնդրությունն է, որը խոչընդոտում է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) մամլո խոսնակ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքերով, ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկրները պետք է դատապարտեն նման ավանտյուրաները: Բաքուն հերթական անգամ կասկածի տակ է դնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը»,- ասել է Շարմազանովը:
Սեպտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 65-րդ նստաշրջանի ժամանակ Ադրբեջանը քվեարկության կդնի « և Ադրբեջանի բռնազավթված տարածքներում մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին և չափանիշներին հետևելու» բանաձևը:

Вынесение на голосование в ООН Азербайджаном резолюции «об оккупированных территориях Азербайджана»- очередная азербайджанская авантюра, которая препятствует мирному урегулированию карабахского конфликта. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА), депутат НС РА Эдуард Шармазанов. По его словам, не только Армения, но и страны-сопредседатели МГ ОБСЕ должны осудить такого рода авантюры. «Фактически Баку в очередной раз ставит под сомнение возможность мирного урегулирования карабахской проблемы», – подчеркнул Шармазанов.
9 сентября на 65-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Азербайджан вынесет на голосование проект резолюции под названием "Соблюдение норм международного гуманитарного права и международных стандартов в сфере прав человека на оккупированных территориях Азербайджана".