Իրանի զբոսաշրջության և մշակութային ժառանգության կազմակերպության նախագահ, երկրի փոխնախագահ Համիդ Բաղայու հայտարարությունը չպետք է զարմացնի: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը` մեկնաբանելով Բաղայու հայտարարությունն այն մասին, որ 100 տարի առաջ` 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունը իրագործել է մեծ թվով հայերի ցեղասպանություն է:
Մանոյանի խոսքերի համաձայն, թեև Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև դեռևս չի ընդունել, սակայն Իրանը երբեք չի ժխտել Ցեղասպանության փաստը, և Իրանի փոխնախագահը առաջին մարդը չէ, որն ասում է այդ մասին:

Не надо удивляться заявлению председателя Организации культурного наследия и туризма Ирана, вице-президента РИ Хамида Багаи. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил глава Центрального офиса «Ай Дата» Киро Маноян, комментируя заявление Багаи, о том, что около 100 лет назад Османское правительство в 1915 году совершило Геноцид в отношении определенного количества армян.
По словам Манояна, несмотря на то, что парламент ИРИ не принимал резолюцию осуждающую Геноцид армян, Иран никогда не отрицал факт Геноцида, и вице-президент Ирана не первый человек, кто говорит об этом.