28 Օգոստոս 2010 - 07:23 AMT
Ալիկ Սարգսյան. ՀՀ ոստիկանությունը կեռապատկի իր ուշադրությունը ղարաբաղյան պատերազմի վետերանների նկատմամբ
20 տարի է անցել Միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատի (ՄՀՆՋ) ստեղծումից, բայց նույնիսկ այսօր մեր վետերան ազատամարտիկները լի են վճռականությամբ: Այդ մասին Հայաստանում ՄՀՆՋ 20-ամյակի հանդիսավոր նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ՄՀՆՋ վետերանների միության նախագահ Ռիչարդ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, չնայած նրան, որ հայ ազատամարտիկները 20 տարով մեծացել են, հոգով երիտասարդ են մնացել: «Այդ մարդիկ ոչ այնքան նյութական օգնության կարիք ունեն, որքան ուշադրության»,- ասել է Սարգսյանը: Միաժամանակ նա հավելել է, որ միությունը հատուկ նշանակություն է տալիս երիտասարդ սերնդի հետ աշխատանքին: Միության երիտասարդ թևում ընդգրկված է 800 մարդ, որոնք վետերանների հետ շփումից հայրենասիրական դաստիարակություն են ստանում:
Իր հերթին, Հայաստանի Ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը նշել է, որ ՀՀ Ոստիկանությունը կեռապատկի իր ուշադրությունը վետերանների նկատմամբ և ամեն ինչ կանի նրանց սոցիալական հոգսերը թեթևացնելու համար, ինչպես նաև կլուծի իրավական հարցերը: «ՀՀ Ոստիկանությունը մտնում է 2010-11թթ. բարեփոխումներ անցկացնելու փուլ»,- ընդգծել է Սարգսյանը: Նա նաև կոչ է արել վետերաններին զինվել համբերությամբ, հավաստիացնելով, որ այն անտարբերությունը, որի հետ նրանք նախկինում առնչվել են, անցյալում կմնա: «Դուք միշտ կլինեք մեր ուշադրության կենտրոնում: Ես իմ պարտքն եմ համարում ուշադիր լինել ձեր նկատմամբ, որպեսզի դուք համոզված լինեք, որ հայրենիքը պարտական է ձեզ»,- ընդգծել է նա:
Ոստիկանության պետը վետերաններին պատվո շքանշաններ է հանձնել: Հանձնման արարողությունից հետո տեղի կունենա ՄՀՆՋ վետերանների երթ Նալբանդյան փողոցից, որը կավարտվի Հանրապետության հրապարակում:

«Уже прошло 20 лет со времени формирования Отряда милиции особого назначения (ОМОН), но даже сегодня наши воины-освободители полны решимости», – заявил председатель союза ветеранов ОМОН РА Ричард Саркисян. По его словам, несмотря на то, что армянские воины-освободители повзрослели на 20 лет, душой они все еще молоды. “Это люди не столько нуждаются в материальной помощи, сколько во внимании”, – отметил Саркисян. При этом он добавил, что Союз также придает особую важность работе с молодым поколением. По его словам, молодежное крыло Союза, в которое входит около 800 человек, общаясь с ветеранами, получает патриотическое воспитание, и в случае надобности в них проснется патриотический дух.
В свою очередь начальник Полиции Армении Алик Саргсян отметил, что Полиция РА трижды усилит свое внимание к ветеранам и попытается сделать все, чтобы облегчить их социальные нужды, а также решить все правовые вопросы. “Полиция РА вступает в этап проведения реформ 2010-11 года, и в следующем году осенью вы будете иметь совершенно другую полицию”, – подчеркнул Саргсян. Он также призвал ветеранов набраться терпения, сказав, что то безразличие, с которым они раньше сталкивались, станет воспоминанием. “Вы всегда будете в центре нашего внимания. Я считаю своим долгом быть к вам очень внимательным, чтобы вы были уверены, что Родина в долгу перед вами”, – подчеркнул он.
Начальник полиции РА также вручил ветеранам почетные медали. После церемонии вручения медалей пройдет шествие ветеранов ОМОН от улицы Налбандяна, которое завершится на площади Республики.