Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի` Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պետք է դրական ազդեցություն ունենան տարածաշրջանային կայունության զարգացման գործընթացի վրա: Այդ մասին Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտնել է ԱՊՀ Երկրների ինստիտուտի Հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը: Այդ համատեքստում հայ փորձագետն առանձնապես ընդգծել է Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետի երկարացման մասին պայմանագրի ստորագրումը: Նրա կարծիքով, պայմանագրի ստորագրումը պետք է դիտարկել ոչ միայն Ռուսաստանի ու Հայաստանի ռազմավարական հարաբերությունների, այլև տարածաշրջանային կայունության ու անվտանգության շրջանակներում: «Տեսականորեն մենք Հայաստանի տարածքում ռուսական ռազմակայանի ներկայությունը դիտարկում ենք որպես տարածաշրջանում անվտանգության առկայության ու պահպանման համար կայունացնող գործոն»,- նշել է նա:
Ելնելով Արձանագրությունում կատարված փոփոխություններից` Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման ժամկետի երկարացման մասին, կարելի է ասել, որ դա բացարձակ նոր պայմանագիր է: Այդ մասին Երևանում օգոստոսի 24-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության կառավարման նախագահի տեղակալ Ռուբեն Հակոբյանը: Նրա խոսքերով, Երևանում չկա այնպիսի մարդ, որը չպաշտպանի երկրի ղեկավարությանն անվտանգության ապահովման հարցում: Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ այդ պայմանագիրը որոշ մտավախություններ է առաջացնում: «Նրանում ոչինչ չի ասվում Ղարաբաղի անվտանգության ապահովման մասին, չի շոշափվում Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին C-300-ի վաճառքի հարցը, որը չհերքեց ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը»,- ասել է Հակոբյանն, ավելացնելով, որ անորոշ է 49 տարով ռազմաբազայի երկարացման պատճառը: Նա նշեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված պայմանագրերն ապացուցել են` Հարավային Կովկասն առաջնային է Մոսկվայի համար:
Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման ժամկետը երակարացնելու մասին որոշումը ճիշտ էր և ժամանակին Հայաստանի ղեկավարության կողմից: Այդ մասին նույն օրը Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱՊԿ Տեղեկատավական աջակցության միջազգային հասարակական կենտրոնի (ՏԱՄՀԿ) ղեկավար Նվեր Թորոսյանը: Նրա խոսքերով, Ադրբեջանի կողմից աճող սպառնալիքի պայմաններում Հայաստանին անհրաժեշտ էին անվտանգության նոր, երկարաժամկետ և հուսալի երախշիքներ: «Ադրբեջանը կոնկրետ քայլեր է ձեռնարկում. մեծացնում է ռազմական բյուջեն, ներդրումներ է կատարում, ռազմական տեխնիկա է գնում: Ելնելով դրանից` մենք չէինք կարող պայմանագիրը թողնել այնպես, ինչպես նա եղել է 1995-ին ստորագրելու ժամանակ»,- ասել է Թորոսյանը:
Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման ժամկետի երկարաձգման մասին արձանագրության ստորագրումից հետո Ռուսաստանը Կովկաս վերադառնալու գործընթաց է սկսել: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Սահմանադրական իրավունքի միություն» կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը: Նրա կարծիքով, աշխարհը դադարել է միաբևեռ լինելուց, իսկ Բարաք Օբամայի իշխանության գալով, կարելի է ասել, այն բազմաբևեռ է դարձել: «Մի կողմից` Ռուսաստանը, մյուս կողմից` ԱՄՆ-ն և Եվրոպան, երրորդ կողմից` Չինաստանը: Այս պայմաններում ՀԱՊԿ-ն հզոր ուժ է դառնում: Փաստորեն, մենք հիմա գործ ունենք ոչ թե հայ-թուրքական սահմանի, այլ ՆԱՏՕ-ի և ՀԱՊԿ-ի միջև սահմանի հետ: Ավելի շուտ, ձևավորվելու է բավականին հզոր աշխարհաքաղաքական բլոկ, որտեղ Հայաստանն իր կարևորագույն տեղն ունի», – ասել է Բաբուխանյանը:
Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման ժամկետի երկարաձգումը չի կարող բացասականորեն ազդել ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ հանրապետության հարաբերությունների վրա: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Եվրոպական ինտեգրացում» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Կարեն Բեքարյանը:: Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանը հասկանում է, որ ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման ժամկետի երկարաձգումը Արևմուտքը չի ողջունի: «Սակայն չպետք է մոռանալ, որ արևմտյան երկրները լավ հասկանում են, որ հայ-թուրքական գործընթացը ձախողել է Թուրքիան, իսկ այնպիսի փոքր պետությունն, ինչպիսին Հայաստանն է, Թուրքիայի համար բավականին խոցելի է», – ասել է Բեքարյանը: Նա ընդգծել է, որ Արևմուտքն այդպես էլ չկարողացավ Թուրքիային համոզել, որ վավերացնի հայ-թուրքական արձանագրությունները, այդ պատճառով էլ Հայաստանը փորձում է այլ ձևեր գտնել` իր անվտանգությունն ապահովելու համար: «Հենց այդ պատճառով Հայաստանում ռազմաբազաների ժամկետի երկարաձգումը բացասականորեն չի ազդի Հայաստանի եվրաինտեգրացման գործընթացի, ԵՄ-ի և Արևմուտքի հետ հանրապետության երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների վրա:
Ցանկացած երկրի համար այդքան էլ լավ չի իր տարածքում այլ երկրի ռազմաբազան տեղակայելը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Միաժամանակ նա նշել է, որ Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման ժամկետի երկարացումը շահավետ է հայկական կողմին: Նրա խոսքերով, դրանով Մոսկվան տարածաշրջանում պահպանում է հավասարակշռությունը և նման կերպ ամրագրում, որ ցանկացած հակամարտություն տարածաշրջանում պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով: «Արձանագրությունում կատարված փոփոխության համաձայն ռազմաբազան պետք է պահպանի Հայաստանի անվտանգությունը, իսկ մեզ համար անվտանգության առաջին տարրը կապված է Ղարաբաղի հետ»,- ասել է նա, ավելացնելով, որ Ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում ոչ միայն Ռուսաստանը, այլ նաև այլ երկրներ կապաշտպանեն ԼՂՀ-ին: «Ամեն ինչ կախված է մեզանից: Հուսով եմ, որ ապագայում Հայաստանն այնքան հզոր երկիր կդառնա, որ կտեղակայի իր ռազմական բազաներն այլ երկրի տարածքում»,- ասել է Սահակյանը: Մեկնաբանելով ռազմաբազայի տեղակայումը 49 տարով երկարացնելու պատճառը` նա ասել է, որ հնարավոր պատճառներից կարող են լինել ձեռք բերված նոր պայմանավորվածությունները երկու երկրների միջև: Նրա խոսքերով, Ռուսաստանին հետագա համագործակցության համար երաշխիքներ են պետք:
Հայ-ռուսական հարաբերությունների վերջին գործընթացները որոշակի դժվարություններ են առաջացնում Ադրբեջանի մոտ, որը շարունակում է ղարաբաղյան հակամարտության լուծման ռազմական ճանապարհի վերաբերյալ ռազմատենչ քարոզչությունը: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում օգոստոսի 27-ին ասել է ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը: Նրա խոսքերով, Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման ժամկետը երկարացնելու մասին արձանագրությունը պահպանում է ռազմական հավասարակշռությունը տարածաշրջանում, ինչը մոտ ժամանակները պատերազմն անհավանական է դարձնում: «Պայմանագրում հստակ ասվում է, որ ռուսական զորքերը կպահպանեն ոչ միայն հայ-թուրքական, այլ նաև հայ-ադրբեջանական սահմանը: Ադրբեջանն էլ ցանկանում է կոմպենսացնել հայ-ռուսական համաձայնությունները` իր ցանկությունը մատուցելով որպես իրականություն»,- ասել է Ջամալյանը:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարութունը հայ-թուրքական համաձայնությունների վերաբերյալ վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն որոշակի փոխզիջման են հասել Հարավային Կովկասի հարցում և նրա սահմաններից դուրս: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում հայտարարել է «Նորավանք» հիմնադրամի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: «Այդ հայտարարությունը բխում է երկու երկրների շահերից: ԱՄՆ-ն դժգոհ է Թուրքիա-Ադրբեջան տանդեմի գործողություններից և տարածաշրջանում Թուրքիայի ակնհայտ ուժեղացումից»,- ասել է Հարությունյանը և հավելել, որ ԱՄՆ-ն իրականության չափավոր գնահատական է տվել:

28 Август 2010 - 08:17 AMT
По его мнению, эти изменения являются важным для укрепления мира в регионе. При этом он отметил, что такое расширение статуса ведет к тому, чтобы переговоры и решение проблем на Южном Кавказе шли только в мирном направлении.
В свою очередь директор Армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров заметил, что достигнутые договоренности в рамках визита президента России Дмитрия Медведева в Армению, в целом, должны позитивно повилять на процесс развития региональной стабильности. В этом контексте армянский эксперт особенно подчеркнул подписание договора о продлении срока пребывания российской базы в Армении. По его мнению, подписание договора надо рассматривать не только в рамках стратегических отношений России и Армении, но и в рамках региональной стабильности и безопасности. “Теоретически, мы рассматриваем пребывание российской базы на территории Армении в качестве стабилизирующего фактора для наличия и сохранения безопасности в регионе”, – отметил он.
24 августа заместитель председателя правления партии «Наследие» Рубен Акопян в ходе пресс-конференции в Ереване заявил, что исходя из внесенных в Протокол о продлении срока пребывания российской базы в Армении изменений, можно сказать, что это абсолютно новый договор. По его словам, в Ереване нет такого человека, который бы не поддержал власти страны в вопросе обеспечения ее безопасности. В тоже время он заметил, что данный договор вызывает некоторые беспокойства. «В нем ничего не сказано про обеспечение безопасности Карабаха, также не затронут вопрос возможной продажи Азербайджану зенитного ракетного комплекса средней дальности С-300 Россией, что также не опроверг глава МИД России Сергей Лавров”, – сказал Акопян, добавив, что также неясна причина продления срока пребывания базы на 49 лет. В этом контексте он заметил, что недавно подписанные договоры доказали: Южный Кавказ находится в рамках приоритетных интересов России.
В тот же день, руководитель армянского отделения Международного общественного центра информационной поддержки (МОЦИП) ОДКБ Нвер Торосян в ходе пресс-конференции в Ереване отметил, что продление срока пребывания российской военной базы в Армении было правильным и своевременным решением со стороны руководства Армении. По его словам, в условиях нарастающей угрозы со стороны Азербайджана Армении были необходимы новые, более долгосрочные и надежные гарантии безопасности. “Азербайджан предпринимает определенные шаги: увеличивает военный бюджет, делает инвестиции, покупает военную технику. Исходя из этого, мы не могли оставить договор таким, каким он был при подписании в 1995 году”, – сказал Торосян.
В свою очередь председатель партии «Союз конституционного права» (СКП) Айк Бабуханян заметил, что с подписанием протокола о продлении пребывания российской военной базы в Армении, Россия начала активный процесс возвращения на Кавказ. По его мнению, мир перестал быть однополярным и сейчас, с приходом Барака Обамы, можно говорить уже о многополярности. «С одной стороны – Россия, с другой – США и Европа и с третьей – Китай. И в этих условиях Организация договора о коллективной безопасности (ОДКБ) становится очень мощной силой. Фактически, сейчас мы имеем дело не с армяно-турецкой границей, а с границей между НАТО и ОДКБ. Скорее всего будет сформирован довольно мощный макрогеополитический блок, в котором Армения имеет свое важное место,», – сказал Бабуханян.
В тот же день на пресс-конференции в Ереване глава общественной организации «Европейская интеграция» Карен Бекарян заявил, что продление срока пребывания российской военной базы в Армении не скажется негативно на отношениях республики с США и ЕС. По его словам, Армения понимает, что продление срока пребывания российской военной базы, мягко говоря, не может приветствоваться Западом. «Но не надо забывать, что западные страны хорошо понимают, что армяно-турецкий процесс был провален Турцией, а такая маленькая страна как Армения довольно уязвима для Турции», – сказал Бекарян.Он подчеркнул, что Запад так и не смог склонить Турцию к ратификации армяно-турецких Протоколов, и поэтому Армения пытается найти другие формы обеспечения своей безопасности. «Именно в силу этого, продление срока пребывания базы в Армении не скажется негативно на процессе евроинтеграции Армении, ее двусторонних и многосторонних отношениях с ЕС и Западом», – сказал Карен Бекарян.
Со своей стороны, глава парламентской фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян в ходе пресс-конференции в Ереване заявил, что для любой страны размещение на своей территории военной базы какого-либо другого государства является не очень положительным фактом, При этом он заметил, что продление срока пребывания российской военной базы в Армении выгодно армянской стороне. По его словам, этим Москва сохраняет баланс в регионе и фиксирует, что любые конфликты в регионе должны быть решены мирным путем. “Согласно внесенным в Протокол о продлении срока пребывания военной базы в России изменениям, база призвана обеспечить безопасность Армении, а безопасность в первую очередь связана с Карабахом”, – сказал он, добавив, что в случае возобновления военных действий не только Россия, но и другие страны защитят НКР. «Все зависит от нас. Надеюсь, что в будущем Армения станет настолько мощной страной, что будет размещать свои военные базы на территории других стран”, – отметил Саакян. Комментируя причину продления срока пребывания базы на 49 лет, Саакян сказал, что одной из возможных причин могут быть достигнутые новые договоренности между странами. По его словам, России нужны гарантии для дальнейшего сотрудничества.
27 августа военный психолог Давид Джамалян в ходе пресс-конференции в Ереване заявил, что последние процессы в армяно-российских отношениях вызывают определенные трудности у Азербайджана, который продолжает свою милитаристскую пропаганду, говоря, что сможет решить карабахскую проблемы военным путем. По его словам, подписанный протокол о продлении пребывания российской военной базы в Гюмри сохраняет военный баланс сил в регионе, что делает невозможной войну в ближайшее время. «В договоре четко сказано, что российские войска будут охранять не только армяно-турецкую, но и армяно-азербайджанскую границу. Азербайджан же хочет скомпрометировать армяно-российские соглашения, выдавая желаемое за действительность», – подчеркнул Джамалян.
В свою очередь председатель фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян отметил, что заявление Госдепартамента США об армяно-российских соглашениях говорит о том, что США и РФ достигли определенного консенсуса в вопросе Южного Кавказа и за его пределами. «Это заявление исходит из интересов двух стран. Соединенные Штаты недовольны действиями тандема Турция-Азербайджан и явным усилением Турции в регионе», – сказал Арутюнян, добавив, что США дали умеренную оценку реальности.