Օգոստոսի 27-ին լրացավ Գյումրիում «Պատվո բլուր» կոչվող ռուս զոհված սպաների գերեզմանոցի բացման արարողության մեկ շաբաթը: Բացումը կատարել էին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները: Գերեզմանոցի մոտ գտնվող Սբ Արխիստրատիգ Միխայիլի ժամատուն եկեղեցու վերակացու Հրաչյա Գալոյանի հաշվարկով, ամեն օր հուշահամալիր է այցելում ավելի քան 2000 մարդ: Անցյալ շաբաթ այցելուներն անթիվ-անհամար թարմ ծաղիկներ են դրել բլրին:
«Պատվո բլուրը» զինվորականների գերեզմանոց է: Այն ստեղծվել է 1856 թ. Ալեքսանդրապոլ քաղաքում (նույն Գյումրին` 1837-1924 թթ., իսկ 1924-1990 թթ.` Լենինական)` Կովկասյան կորպուսի գլխավոր հրամանատար, գեներալ Նիկոլայ Մուրավյովի հրամանով: Գերեզմանոցում հանգչում են 156 ռուս սպաների աճյունները, որոնք զոհվել են 1853-56 թթ. և 1877-79 ռուս-թուրքական պատերազմների տարիներին: Այդտեղ թաղված են նաև գեներալներ Պյոտր Կովալևսկու, իշխան Գագարինի, Միխայիլ Գրաբեի, Իվան Չելոկաևի աճյունները: 1956-75 թթ. գերեզմանոցը փորվել է, աճյունները ոչնչացվել են, իսկ այդ տեղում կառուցվել է մանկական առողջարան:
Հուշահամալիրի վերականգնման նախաձեռնությամբ անցյալ տարի հանդես է եկել Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, նրան աջակցել են երկու երկրների ղեկավարները: Նախագիծն իրականացվել է Ռուսաստանի Ուլյանովսկի մարզի աջակցությամբ:
Կազմակերպչական աշխատանքների համակարգման համար 2009 թ. նոյեմբերի սկզբին ստեղծվել էր ռուս-հայկական բարեգործական «Պատվի գործ» կազմակերպությունը, որի համանախագահներն էին` Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը և գերեզմանոցի վերականգնման հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանը:
Հուշահամալիրի վերականգնման ընթացքում կանգնեցվել է 1928,1855 և 1877 թթ. Կարսի գրավման ժամանակ հայկական հողում զոհված ռուս զինվորի հիշատակը հավերժացնող, քանդակագործ Բորիս Միկեշինի 13 մետրանոց կոթողի կրկնօրինակը: Հուշարձանը վեր է խոյացել 1910 թ., Կարսում, իսկ 1918 թ. քաղաքը թուրքերին հանձնելուց հետո թուրքերն այն ոչնչացրել են; 2010 թ. մարտի 31-ին տեղի է ունեցել քանդակագործ Յուրի Մինասյանի վերականգնած հուշարձանի հիմնարկեքը: Հուշահամալիրը վերականգնվել է Ուլյանովսկ քաղաքի ճարտարապետ Օլեգ Վլադիմիրովի նախագծով:
Վերականգնված հուշահամալիրի բացման կապակցությամբ Հայ փոստը թողարկել է փոստային «Պատվո բլուր» նամականիշ: Այս մասին հաղորդում է «Պատվի գործ» ռուս-հայկական բարեգործական կազմակերպության մամլո ծառայությունը:

27 августа исполнилась неделя со дня открытия президентами России и Армении русского военного кладбища Холм Чести во втором по величине городе Армении Гюмри. По подсчетам Грача Галояна, смотрителя храма Св. Архистратига Михаила, находящегося рядом с Холмом, мемориальный комплекс ежедневно посещают свыше 2000 человек, за прошедшую неделю на Холме появилось огромное количество живых цветов, принесенных людьми.
Холм Чести – воинское кладбище, созданное в 1856 году в Александрополе (так Гюмри назывался в 1837-1924 годах, с 1924 по 1990 годы – Ленинакан) по приказу главнокомандующего Кавказским корпусом генерала Николая Муравьева. Здесь покоятся останки 156 офицеров русской армии, павших в ходе русско-турецких войн 1853-56 и 1877-77 годы, в том числе генералов Петра Ковалевского, князя Гагарина, Михаила Граббе, Ивана Челокаева. В 1956-75 годы некрополь был срыт, надгробия уничтожены, а на их месте построен детский профилакторий.
С инициативой о восстановлении мемориала в прошлом году выступил посол России в Армении Вячеслав Коваленко, его поддержало высшее государственное руководство двух стран. Проект осуществился при содействии Ульяновской области России.
Для решения организационных вопросов в начале ноября была учреждена Российско-армянская благотворительная организация «Дело чести», сопредседателями которой стали руководитель представительства «Россотрудничества» в Армении Виктор Кривопусков и председатель комиссии по восстановлению Холма Чести Андраник Никогосян. В ходе восстановления мемориала установлена копия 13-метрового обелиска русским солдатам, павшим при штурмах крепости Карс в 1828, 1855 и 1877 годы работы скульптора Бориса Микешина. Памятник был воздвигнут в 1910 году в Карсе, а после сдачи области Турции в 1918 году уничтожен турками. Закладка обелиска, воссозданного скульптором Юрием Минасяном, состоялась 31 марта 2010 года.
Мемориальный комплекс был восстановлен по проекту архитектора из Ульяновска Олега Владимирова. К открытию воссозданного мемориала армянская почта выпустила в обращение почтовую марку и почтовый блок ''Холм Чести'', сообщает пресс-служба Российско-армянская благотворительной организации «Дело чести»