Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակի տարելիցին կցուցադրվի ամերիկյան “Ագինից” ֆիլմը, որի հիմքում 20 տարվա ընթացքում կատարված իրական դեպքերի ու պատմական փաստերի ուսումնասիրություններն են Ֆիլմը 15-ամյա մի աղջնակի` Ալմա Սահակյանի մասին է, որը Թուրքիայում իրագործվող Հայոց ցեղասպանության ժամանակ 18 հազ. հայերից կազմված ոչնչացման գնացող քարավանից փախչում է և ընդամենը 150 փրկվածների հետ ողջ է մնում; Քարավանը 65 օրվա ընթացքում անցնում է Եփրատի վերին հոսանքներով, Տավրոսի լեռներով դեպի Սիրիայի անապատներ:
“Ագինից” ֆիլմը ոչ միայն հայ աղջկա տոկունության,այլև նրա հորեղբոր`Մ.Նահանգների քաղաքացի Սամվել Սահակյանի պատմությունն է, ով Առաջին համաշխարհային պատերազմն սկսվելուց հետո Թուրքիա է վերադառնում, որպեսզի իր ընտանիքը գտնի, սակայն գալով, իմանում է, որ ընտանիքի բոլոր անդամներն սպանված են, բացի Ալմայից: Այս մասին հաղորդում է Bill Milhomme-ը:

К 100-летию Геноцида армян выйдет фильм “Из Агина”, основанный на реальных событиях и исторических документах, которые исследовались в течение 20 лет. Фильм о 15-летней девушке Альмкуе Саакаян, бежавшей во время Геноцида армян в Турции в составе каравана, состоявшего из 18 тыс. мужчин, женщин и детей, из которых выжили только 150 человек. За 65 дней караван прошел отверховьев Евфрата через горы Тавра и Сирийскую пустыню, сообщает Бил Милхоум.
“Из Агина” – это не только история стойкости армянской девушки, но и история ее дяди Самуела Саакаяна, гражданина Америки, который после начала Первой мировой войны решает вернуться в Турцию, чтобы найти свою семью. После приезда он узнает, что все члены его семьи убиты, кроме Альмы.