30 Օգոստոս 2010 - 12:01 AMT
«Այսօր մեզ համար շատ հուզիչ օր է, քանի որ շուտով երկրորդ անգամ կհայտարարենք միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի ReAnimania-2010 փառատոնի բացման մասին», – ասել է փառատոնի տնօրեն Վրեժ Քասունին` օգոստոսի 30-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նա նշել է, որ փառատոնի մրցութային ծրագրին ներկայացվելու է 45 երկրից 263 ֆիլմ: «Անցյալ տարի մասնակցում էր 35 երկիր, այս տարի շատ է ակտիվացել Արևելքը և մասնակիցներ են գալու Սինգապուրից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Թուրքիայից և այլ երկրներից», – նշել է Վրեժ Քասունին:
Փառատոնի տնօրենի խոսքերի համաձայն, փառատոնի մրցանակային անվանակարգերը մնացել են անփոփոխ, սակայն կազմակերպիչները դրանց կատարելագործման ուղղությամբ շատ գործ են արել: «Մենք նաև մի քանի նորարարություն ունենք, որոնցից կարելի է նշել անիմացիոն ֆիլմերի բացօթյա ցուցադրումը Կասկադի համալիրում, եթե, իհարկե, եղանակը բարենպաստ լինի», – ընդգծել է նա, ավելացնելով, որ այս տարի ավելացել է արտասահմանից անվանի հյուրերի թիվը:
Փառատոնին մասնակցելու համար ժամանելու են անիմացիայի բնագավառի 23 հայտնի գործիչներ: «Սա, իհարկե, մեծ թիվ չէ միջազգային փառատոնի համար, սակայն մենք առաջնորդվում ենք. «կարևորը որակն է, այլ ոչ քանակը» սկզբունքով», – ընդգծել է նա: Փառատոնի հյուրերից է լինելու նաև Exodus Filmgroup-ի նախագահ, Walt Disney-ի նախկին աշխատակից Մաքս Հովարդը: «Մաքս Հովարդը շատ ոգևորված էր մեր փառատոնի առիթով: Նա Հայաստանն անվանել է արդի մուլտիպլիկացիայի մետաքսե ուղի», – ընդգծել է Վրեժ Քասունին:

“Сегодня для нас очень волнительный день, поскольку скоро мы во второй раз сообщим об открытии международного анимационного фестиваля ReAnimania”,- сообщил директор фестиваля Вреж Касуни на пресс-конференции 30 августа. Он отметил, что в конкурсной программе фестиваля примут участие 263 фильма из 45 стран мира. “В прошлом году число стран составило 35, в этом же году более активизировался Восток и у нас будут участники из Сингапура, Японии, Китая, Турции и других стран”,- отметил Вреж Касуни.
По словам директора фестиваля, номинации фестиваля остались неизменными, но организаторы провели много работ по их усовершенствованию. “У нас есть также несколько новшеств, среди которых следует отметить показы анимационных фильмов на открытом воздухе, в комплексе Каскад, если конечно позволит погода”,- подчеркнул он, добавив, что в этом году увеличилось также число именитых иностранных гостей. На фестиваль прибудет 23 известных деятеля в области анимации. “Это конечно небольшая цифра для международного фестиваля, однако мы руководствовались принципом “Главное не количество, а качество”,- подчеркнул он. Одним из гостей фестиваля станет президент Exodus Filmgroup, бывший сотрудник компании Walt Disney – Макс Ховард (Max Howard). “Макс Ховард был очень воодушевлен нашим фестивалем. Армению он назвал шелковым путем современной мультипликации”,- подчеркнул Вреж Касуни.
Фестиваль ReAnimania стартует 9 сентября 2010 года. Показы конкурсных анимационных картин будут проходить в кинотеатре “Наири” и центре искусств “Нарекаци”. Он будет проводится во второй раз.