31 Օգոստոս 2010 - 06:59 AMT
Այն, որ ՄԱԿ-ում քվեարկության կդրվի ու կընդունվի Ադրբեջանի բանաձևը ԼՂՀ-ի և Հայաստանի վերաբերյալ, ողբերգություն չէ
Այն, որ ՄԱԿ-ում քվեարկության կդրվի ու կընդունվի Ադրբեջանի բանաձևը ԼՂՀ-ի և Հայաստանի վերաբերյալ, ողբերգություն չէ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը: Նա հիշեցրել է, որ ժամանակին ՄԱԿ-ը շուրջ 200 բանաձև է ընդունել Իսրայելի վերաբերյալ: Սակայն ինչպես տեսնում ենք, Իսրայելը զարգանում է և բարգավաճում: Բնականաբար, բանաձևի օգտին կքվեարկեն Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպության անդամ երկրները, սակայն ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ երկրները առավել կառուցողական դիրքորոշում կորդեգրեն,-ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ, Բոզոյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում Հայաստանը պետք է անհապաղ ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը և պայմանագիր ստորագրի ռազմավարական գործընկերության մասին: «Դրա հիման վրա մենք իրավունք կունենանք միջամտել Ղարաբաղի գործերին»,-ասել է Բոզոյանը:
Իր հերթին ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական բաժանմունքի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը նշեց, որ ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափի փոփոխությունը կվնասի գործընթացին: «Հայկական կողմը պետք է գործողություններ ձեռնարկի, որոնք կկանխեն նման բանաձևերի ընդունումը ՄԱԿ-ում»,-ասել է նա:

Possible adoption of a resolution on Nagorno Karabakh and Armenia submitted to the UN General Assembly by Azerbaijan will not be a tragedy, according to an Armenian expert.
“The UN has adopted about 200 resolutions on Israel. Anyway, this country is developing and flourishing. The resolution on Nagorno Karabakh will certainly be backed by members of the Organization of Islamic Conference but the OSCE Minsk Group countries will be more constructive,” Yervand Bozoyan told reporters on August 31.
He also emphasized that in case of resumption of hostilities Armenia should immediately recognize independence of NKR. “This will give us a legal possibility to interfere,” Bozoyan said.
For his part, director of Yerevan branch of the Institute of CIS Studies Alaxander Markarov noted that any attempt to change the format of Karabakh talks will hamper the conflict settlement.