Ամեն տարի Դաղստանի Դերբենդ քաղաքի հայ համայնքը նշում է սուրբ Գրիգորի օրը: Սուրբ Գրիգորը եղել է Աղվանքի առաջին եպսիկոպոսը, որը նահատակվել է, ենթադրաբար, Դերբենդի շրջանի Նյուղդի գյուղի մոտ, որտեղ մ. թ. 337թ-ին նրա հիշատակին կառուցվել է տաճար:
Այդ սրբավայրում Դաղստանի հայերն ամեն տարի տոնակատարություններ են անցկացնում նրա հիշատակին: Օրերս եկեղեցու մոտ հավաքվել են ուխտավորները` երկրի տարբեր քաղաքների հայկական համայնքների ներկայացուցիչները:
Տոնին մասնակցել են ոչ միայն քրիստոնյաներ, այլ նաև մահմեդականներ և հրեաներ: Տաճարի վերականգնումն ավարտելուց հետո, որն անցկացվում է հիմնականում հայկական համայնքի միջոցներով, տոնը զանգվածային բնույթ կկրի, թեև հիմա էլ այստեղ են գալիս ընտանիքներով: Արարողությունն անցկացրել է տոնի առթիվ Բուդյոնովսկից ժամանած Սուրբ Խաչ և Սուրբ Հարություն եկեղեցիների քահանա Արսեն Բուդաղյանը
«Մենք շատ շնորհակալ ենք տեղի բնակիչների բոլոր այն սերունդներին, ովքեր խնամքով են վերաբերվում այս սրբավայրին,- ասել է Դաղստանի հայկական համայնքի ղեկավարի տեղակալ Յուրի Մոսեսովը: – Հուշարձանի վերականգնման հարցում օգնում է պետությունը: Նախկինում այստեղ էին գալիս ուխտավորներ ողջ Կովկասից: Հազարավոր մարդիկ` վաճառականներ, գործարարներ գործարքներ էին կնքում: Մենք ցանկանում ենք վերականգնել այս սրբավայր այցելելու ավանդույթը»:
Տոնի ժամանակ հանձնվել են հասարակական պարգևներ: Ռուսաստանի Հայերի միության ոսկե մեդալների են արժանացել տաճարի վերականգնմանն ակտիվ կերպով մասնակցած հասարակական գործիչներ, գիտնականներ: Ոսկե մեդալներ են հանձնվել պրոֆեսորներ Մուրթազալ Հաջիևին և Էլմիր Դալգատին, հաղորդում է Ռուսաստանի հարավի հայերի «Երկրամաս» թերթը:

31 Август 2010 - 07:39 AMT
Ежегодно армянская община дагестанского города Дербента отмечпает день святого Григория. Святой Григорий был первым епископом Агванка, принявший мученическую смерть, предположительно, на территории современного села Нюгди Дербентского района, где в 337 году нашей эры в память о нем был построен храм.
На этом святом месте армяне Дагестана ежегодно проводят празднества в память о святом Григории. Не стал исключением и нынешний год. На днях у церкви собрались паломники – представители армянских общин из разных городов страны.
В празднике приняли участие представители не только христианства, но и ислама, иудаизма. После завершения реставрации храма, которая проводится в основном за счет армянской общины, праздник станет массовым, хотя и сейчас сюда приезжают целыми семьями. Церемонию провел приехавший по случаю праздника из Буденновска настоятель храмов Святого Креста и Святого Воскресения иерей Арсен Будагян.
«Мы очень благодарны всем тем поколениям местных жителей, которые бережно относились и относятся к этой святыне, к памятнику нашей истории, – сказал заместитель руководителя армянской общины Дагестана Юрий Мосесов. – В реставрации памятника помогает государство. Раньше сюда приезжали паломники со всего Кавказа. Тысячи людей – купцы, деловые люди заключали сделки. Мы хотим возродить традицию массового посещения этого святого места».
На празднике были вручены общественные награды. Золотых медалей Союза армян России удостоилась группа лиц, активно участвующих в реставрации храма, общественные деятели, ученые. Золотые медали были вручены профессорам Муртазали Гаджиеву и Эльмире Далгат, сообщает газета армян Юга России «Еркрамас».