31 Օգոստոս 2010 - 10:02 AMT
«Ես շնորհավորում եմ ծնողներին և երեխաներին նոր ուսումնական տարվա կապակցությամբ և ցանկանում եմ նշել, որ ճանապարհատրանսպորտային ոստիկանությունն ամեն տարի ավանդաբար սեպտեմբերի 1-10-ը անց է կացնում «Զգուշացեք` երեխաներ են» կարգախոսով տասնօրյակ»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության բաժնի պետ, գնդապետ Նորայր Սարգսյանը:
Ըստ Սարգսյանի, տասնօրյակի ընթացքում ճանապարհային ոստիկանության ուժերը կկենտրոնացվեն ուսումնական հաստատությունների`դպրոցների, բուհերի մոտ: «Ես կոչ եմ անում բոլոր ծնողներին երեխաներին դպրոց ճանապարհելիս խցանումներ չառաջացնել ուսումնական հաստատությունների մոտ: Այն վարորդները, որոնք կխախտեն ճանապարհային երթևեկության կանոնները, կպատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ»,-ասել է Սարգսյանը: Նա նաև հավելել է, որ այսօր Հայաստանի ողջ տարածքում դպրոցների հարևանությամբ կնորացվի փողոցների գծանշումը:
Ինչպես ասել է Նորայր Սարգսյանը, սեպտեմբերի 1-ին ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցներն իրենց պարտականությունների կատարմանը կանցնեն առավոտյան ժամը 8:00-ից, սովորականից կես ժամ շուտ: Գնդապետը նաև բերել է նախորդ տասնօրյակի ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վիճակագրությունը: «Անցյալ տարի սեպտեմբերի 1-10 Հանրապետության ողջ տարածքում գրանցվել է 58 ՃՏՊ, որի հետևանքով զոհվել է 5, մարմնական վնասվածքներ է ստացել 71 մարդ: Այս տարի մենք ավելի լավ նախապատրաստվեցինք տասնօրյակին և ամեն ինչ կանենք, որպեսզի այն անցնի առանց ՃՏՊ-ի»,-ասել է Նորայր Սարգսյանը: Նա նշել է նաև, որ տասնօրյակի ընթացքում ՃՏՊ-ների քանակն ավելի քիչ է լինում, քան ցանկացած այլ տասնօրյակում:

“Я поздравляю родителей и детей с наступлением нового учебного года и хочу отметить, что дорожно-транспортная полиция каждый год традиционно 1-10 сентября проводит декаду под лозунгом “Осторожно: дети””, – на пресс-конференции в Ереване заявил начальник отделения дорожно-патрульной службы транспортной полиции Армении полковник Норайр Саркисян.
По словам Саркисяна, в ходе проведения декады силы транспортной полиции будут сосредоточены около учебных заведений – школ, ВУЗ-ов. “Я призываю всех родителей во время сопровождения детей в школу на машине перед учебным заведением не создавать пробки. Те водители, которые нарушат правила дорожного движения, будут наказаны по всей строгости закона”, – отметил Саркисян. Он также добавил, что сегодня по всей территории Армении перед школами будет обновлена разметка.
Как сказал Норайр Саркисян, 1-го сентября сотрудники дорожной полиции начнут свою службу с 8:00 утра – на полчаса раньше обычного. Полковник также привел статистику дорожно-транспортных происшествий (ДТП) во время прошлогодней декады. “В прошлом году 1-10 сентября по всей территории Республики были зафиксированы 58 ДТП, в результате чего погибли 5, получили телесные повреждения 71 человек. В этом году мы лучше подготовились к декаде, и будем делать все, чтобы она прошла без ДТП”, – подчеркнул начальник отделении дорожно-патрульной службы транспортной полиции Армении. Норайр Саркисян также отметил, что в ходе декады количество ДТП бывает меньше, чем в любую другую десятидневку.