31 Օգոստոս 2010 - 11:49 AMT
Սեպտեմբերի կեսերին տեղի կունենա դեպի Տաթևի վանք տանող ճոպանուղու փորձարկումը: Ինչպես լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Զառա Ամատունին, ճոպանուղու կառուցումն ավարտված է, սակայն տվյալ պահի դրությամբ Armenian Tree Project ՈԿԿ-ի հետ համատեղ նախատեսված են կանաչապատման աշխատանքներ, ինչպես նաև կառուցվում են ավտոկայանատեղեր:
Ըստ նրա, այս պահի դրությամբ ուղեվարձը դեռևս չի հաշվարկվել: 5,7 կմ երկարությամբ ճոպանուղին կդառնա աշխարհի ամենաերկար ուղևորատար ճոպանուղին: Առավելագուն արագությունը կկազմի 37 կմ/ժ, իսկ մեկ ուղղությամբ ուղևորությունը կտևի 11 րոպե: Մինչ այդ ռեվերսային ամենաերկար ճոպանուղին ԱՄՆ-ում գտնվող Սանտա-Ֆեի 4 կմ երկարությամբ ճոպանուղին էր: Ճոպանուղին կառուցում է շվեյցարական «Գարավենտա» ընկերությունը: Շինարարությունը սկսվել է 2009 թվականին, նախագծի իրականացման համար ծախսվել է շուրջ 13 մլն դոլար: Ճոպանուղու հանդիսավոր բացումը նախատեսվում է հոկտեմբերի 16-ին:

31 Август 2010 - 11:49 AMT
В середине сентября пройдет испытание ведущей к Татевскому монастырю подвесной канатной дороги над ущельем реки Воротан. Как сообщила журналистам руководитель отдела по связям с общественностью Фонда национальной конкурентоспособности Армении Зара Аматуни, строительство канатной дороги завершено, на данный момент совместно с НПО Armenian Tree Project запланированы работы по озеленению, а также строительство автомобильных стоянок.
По ее словам, на данный момент пока не рассчитана стоимость проезда по канатной дороге. Подвесная канатная дорога длиной в 5.7 километров станет самой длинной в мире пассажирской воздушной дорогой. Максимальная скорость движения составляет 37 км/ч, а дорога в одну сторону займет порядка 11 минут. До этого самой длинной реверсивной канатной дорогой протяженностью 4 км являлась канатная дорога в Санта-Фе (США). Канатная дорога строится швейцарской компанией «Гаравента». Строительство было начато в 2009 г., на реализацию проекта было затрачено порядка $13 млн. Торжественное открытие канатной дороги планируется 16 октября