Հայաստանը կարևորում է Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետի երկարացումը: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նրա խոսքերով, բացի ռազմական համագործակցությունից, թիվ 5 Արձանագրությունն ամրապնդում է ՀՀ և ՌԴ միջև ռազմաքաղաքական դաշինքը: «Դա Հայաստանին ապագայում հնարավորություն է տալիս Ռուսաստանի հետ զարգացնել բանակը, որոշել անվտանգության աստիճանը և դիմակայել սպառնալիքներին: Ռուսական ռազմակայանը գտնվում է վերակազմավորման փուլում, և մենք պատրաստ ենք համատեղ իրագործել Արձանագրության բոլոր դրույթները: Բայց այլ ռազմակայաններ Հայաստանի տարածքում չեն լինի»,- ասել է Օհանյանը:
Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետը 49 տարով երկարացնելու մասին թիվ 5 Արձանագրությունը ստորագրվել է օգոստոսի 19-ին Հայաստան ժամանած ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի պետական այցի շրջանակներում:

1 Сентябрь 2010 - 07:36 AMT
Армения считает очень важным продление срока пребывания российской военной базы в Гюмри. Об этом заявил журналистам министр обороны РА Сейран Оганян. По его словам, кроме военного партнерства, Протокол №5 укрепляет и военно-политический союз РА и РФ. «Это дает Армении в будущем возможность совместно с Россией развивать армию, определять степень безопасности и противостоять угрозам. Существующая российская военная база находится на этапе реформирования, и мы готовы совместно реализовывать все положения Протокола. Но других военных баз на территории Армении не будет», – подчеркнул Оганян.
Протокол №5 о продлении срока пребывания российской военной базы в Гюмри на 49 лет был подписан в ходе государственного визита президента России Дмитрия Медведева в Армению 19 августа.