Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող բոլոր 201 դպրոցները պատրաստ են նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին: 2010 թվականի ծրագրով վերանորոգվում են մայրաքաղաքի 24 դպրոցներ: Վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում փոխվել են դպրոցական շենքերի հաղորդուղիները, բարեկարգվել են տանիքները, նորոգվել են մարզական և հանդիսությունների դահլիճները, կատարվել են ներքին հարդարման աշխատանքներ: Դպրոցների վերանորոգմանը հատկացվել է մոտ 618 մլն դրամ:
Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ ծավալուն շինարարական աշխատանքներ են ընթանում նաև մայրաքաղաքի նախադպրոցական կրթական հաստատություններում: Ծրագրում ընդգրկված 102 մանկապարտեզներում տեղադրվում են ջեռուցման համակարգեր, որոնցից 11-ում նախատեսվում է տեղային կաթսայատների կառուցում: Օգոստոսի 31-ի դրությամբ շինարարությունն ավարտված է 32 մանկապարտեզում, ևս 3-ում կավարտվի օրերս:
Ծրագրի ավարտից հետո մայրաքաղաքի բոլոր մանկապարտեզներն ապահովված կլինեն ջեռուցման անհատական համակարգերով: Այդ նպատակով Երևանի համայնքային բյուջեից հատկացվել է 1 մլրդ 200 մլն դրամ: Երևանի քաղաքապետարանի կողմից շինարարության ընթացքի նկատմամբ հաստատված է խիստ հսկողություն:
Քաղաքապետի հանձնարարությամբ նոր ուսումնական տարվա կապակցությամբ մայրաքաղաքի վարչական բոլոր շրջանների անապահով ընտանիքների 1-4-րդ դասարան հաճախող 4445 երեխաների բաշխվել են ուսապայուսակներ և գրենական պիտույքներ: Բացի այդ, որպես պետական սոցիալական աջակցություն, Երևանի նպաստառու ընտանիքների 1474 երեխաների առաջին դասարան հաճախելու կապակցությամբ կհատկացվի 25 հազարական դրամ միանվագ նպաստ:
Այս տարի սեպտեմբերի 1-ին քաղաքապետարանի ենթակայության 201 դպրոցները կդիմավորեն մոտ 9700 առաջին դասարանցիների, իսկ բոլոր դասարաններում ընդհանուր առմամբ կսովորի 104704 աշակերտ: Քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցներն ունեն 214 համակարգչային դասարան` 2081 համակարգիչներով, 30 էլեկտրոնային գրատախտակներով: Դպրոցներն ապահովված են համացանցային կապով, այդ թվում 16 դպրոց ընդգրկված է Հայաստանի դպրոցների համացանցում: Կրթական բարեփոխումների շնորհիվ մայրաքաղաքում արդեն ձևավորվել և գործում է 31 ավագ դպրոց, հաղորդում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

1 Сентябрь 2010 - 10:00 AMT
201 школа, находящаяся в ведении мэрии Еревана, готовы к началу нового учебного года, сообщает пресс-служба столичной мэрии. По плану 2010 года ремонтные работы ведутся в 24 школах. В ходе ремонтных работ заменены коммуникации зданий школ, благоустроены крыши, отремонтированы спортивные и актовые залы, проведены внутренние ремонтные работы. На ремонт школ выделено 618 миллионов драмов.
По инициативе мэра Еревана Гагика Бегларяна масштабные строительные работы осуществляются также в дошкольных учреждениях столицы. В 102 детских садах, включенных в программу, устанавливаются системы отопления, в 11 из них планируется построить локальные котельные. По данным на 31 августа строительные работы завершены в 32 детских садах, а еще в 3-х работы завершатся в скором времени. По завершении программы все детские сады Еревана будут обеспечены локальными отопительными системами. С этой целью из общинного бюджета Еревана выделено 1,2 млрд. драмов. За ходом строительных работ установлен строгий надзор.
По поручению мэра в связи с новым учебным годом 4445 учеников 1- 4-ых классов из необеспеченных семей получили в подарок ранцы и письменные принадлежности. Кроме того, в качестве государственной социальной поддержки 1474 детям из необеспеченных семей, которые пошли в первый класс, будет выделено по 25 000 в виде единовременного пособия.
1 сентября текущего года 201 школа Еревана принимает 9700 первоклассников, а во всех классах будут обучаться 104 704 ученика. Школы столицы оснащены 214 компьютерными классами с 2081 компьютером и 30-ю электронными досками. Школы обеспечены интернет-связью, в том числе 16 школ подключены к интернет-сети школ Армении. В рамках школьных реформ в Ереване сформирована и действует 31 старшая школа.