1 Սեպտեմբեր 2010 - 10:03 AMT
«Սեպտեմբերի 1-ից Հայաստանում մեկնարկում են Մինաս Ավետիսյանի ևս երկու որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները»,- հաղորդել է Հայաստանի մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի բաժնի ղեկավար Սոնա Հարությունյանը մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքերով, վերականգնման են ենթակա «Խաչքարի մոտ» և «Հանդիպում» որնմանկարները: Այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը Մինաս Ավետիսյան հիմնադրամին հատկացրել է 20 մլն դրամ: Այդ որմնանկարները գտնվում են Գյումրու էլեկտրատեխնիկական գործարանի ճաշարանի պատին:
Սոնա Հարությունյանի խոսքերով, վերականգնումը կընթանա երեք փուլերով: «Եվ եթե ամեն ինչ լավ ընթանա, ապա 2010-ի նոյեմբերի 3-ին մենք արդեն կտեսնենք այդ որմնանկարները ՀՀ կառավարության շենքի նիստերի դահլիճում»,- ասել է նա:
Վերականգնողական աշխատանքների համար այսօր Երևան է ժամանում իտալացի մասնագետ Ֆաբրիցիո Յակոբինին, որը 4 հայ մասնագետների հետ ձեռնամուխ կլինի այդ աշխատանքներին:
Մինաս Ավետիսյանի թանգարանի տնօրեն և Մինաս Ավետիսյան ֆոնդի ղեկավար Արման Ավետիսյանի խոսքերով, Շիրակի մարզում կան ևս 6 որմնանկարներ, որոնք շուտափույթ վերականգնում են պահանջում, քանի որ այն շենքերը, որտեղ գտնվում են որմնանկարները, փլուզման եզրին են: Մինաս Ավետիսյանի «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարը վերականգնվել է անցյալ տարի ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:

“С 1 сентября в Армении стартуют реставрационные работы еще двух фресок художника Минаса Аветисяна”, – сообщила руководитель отдела современного искусства министерства культуры Армении Сона Арутюнян на пресс-конференции. По ее словам, реставрации подлежат фрески “У хачкара” и “Встреча”. На эти цели Правительство Армении выделило Фонду Минаса Аветисяна 20 млн драм. Эти фрески также находятся на стенах столовой электротехнического завода Гюмри.
По словам Соны Арутюнян, реставрация пройдет в три этапа. “И если все пойдет хорошо, то 3 ноября 2010 года мы уже увидим эти фрески в зале заседаний здания Правительства РА”, – сказала она.
Специально для проведения реставрационных работ, сегодня в Ереван прибывает итальянский специалист Фабрицио Якобини, который вместе с 4-мя армянскими реставраторами приступит к реставрационным работам.
По словам директора музея Минаса Аветисяна и руководителя Фонда Минаса Аветисяна Армана Аветисяна, в Ширакской области есть еще 6 фресок, требующих скорейшей реставрации, поскольку здания, в которых они находятся, стоят под угрозой разрушения. “Одна из крупнейших фресок Минаса Аветисяна “Армения” находится на единственной уцелевшей стене здания, которая может очень скоро обвалиться. Изначально мы планировали реставрировать именно эту фреску, однако эти работы пока отложены”,- сообщил Арман Аветисян. Еще одна фреска Минаса “Рождение Тороса Рослина” была отреставрирована при поддержке Правительства РА в прошлом году.