Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանում, ինչպես բազում այլ երկրներում, նշվում է Գիտելիքի օրը: Պարզելու համար, թե որքան գումար է հարկավոր ծնողներին երեխային առաջին դասարան ուղարկելու համար, PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը հարցում է անցկացրել, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ շարքային հայ ընտանիքի բյուջեն միջինը կնվազի 25 000 դրամով:
Սկսենք դպրոցական պայուսակից, որի արժեքը տատանվում է 5000-10 000 սահմաններում: Հարկ է նշել, որ Երևանի քաղաքապետարանը նվերներ է մատուցել մանկապարտեզին հրաժեշտ տվող երեխաներին` նրանց ապահովելով 3 500 դրամ արժողությամբ պայուսակներով, այնպես որ ծնողները կկարողանան տնտեսել գոնե այդ կարևոր դպրոցական պարագայի դեպքում: Երեխային ավանդական սև-սպիտակ համազգեստով ապահովելու համար կպահանջվի 4 000-5 000 դրամ: Կոշիկները ևս 4 000 դրամ և ավելին կխլեն կախված ծնողների հնարավորություններից:
Գրենական պիտույքները, որոնց գներն աճել են սեզոնային գործոնից կախված, արժեն` օրագիր-350 դրամ, գունավոր գրիչների հավաքածու-850 դրամ, մատիտներ-350 դրամ, քանոն-50 դրամ, մկրատ-500 դրամ, գունավոր թղթեր-150 դրամ, իսկ տետրերը, որոնց համար դպրոցում դրամ են հավաքում, որպեսզի բոլորը միանման լինեն, շուկայականից թանկ են նստում: Հարկավոր է ձեռք բերել նաև դասագրքերի կազմեր-850 դրամ, ինչպես նաև տետրերի կազմեր: Ուրախալի է միայն, որ առաջին դասարանների աշակերտների համար դասագրքերն անվճար կլինեն:

1 сентября в Армении, как и во многих странах мира, отмечают День знаний. Для того, чтобы выяснить, во сколько обходятся родителям сборы первоклассника в школу, корреспондентом PanARMENIAN.Net был проведен опрос, в результате которого стало ясно, что бюджет рядовой армянской семьи в среднем оскудеет на 25 000 драмов.
Начнем с ранца, стоимость которого колеблется в пределах 5000-10000 драмов. Надо отметить, что мэрия города Еревана преподнесла подарки выпускникам детсадов и подарила ранцы стоимостью в 3500 драмов, так что родители смогут сэкономить хотя бы на одном из главных школьных атрибутов. Чтобы одеть ребенка в традиционный « белый верх, черный низ», необходимо порядка 4000 и 5000 драмов соответственно. Далее «ножки побежали по дорожке» в туфельках от 4000 драмов и выше в зависимости от финансовых возможностей родителей плюс носки.
Канцелярские товары, цены на которые в силу сезонного фактора повысились, обойдутся: пенал – 1000 драмов, дневник – 350 драмов, набор из разноцветных ручек – 850 драмов, карандаши – 350 драмов, линейка – 50 драмов, ножницы – 500 драмов, набор цветных бумаг – 150 драмов, тетради, деньги на которые школа собирает с детей для того, чтобы у всех были одинаковые, обходятся в два раза дороже рыночной стоимости в 30 драм за 1 шт. (12 страниц). Необходимо приобрести обложки для книг – в среднем 850 драмов, а также обложки для тетрадей. Радует одно, что свои первые книги первоклассники получат бесплатно!