Ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում իր իսկ կազամկերպած դիվերսիայի ձախողումից հետո ադրբեջանական կողմը շարունակում է կեղծ քարոզչությունը` համոզելով իր երկրի հասարակությանը, որ դիվերսիայի արդյունքում զոհեր չի կրել: Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ Հայաստանի զինված ուժերն են սադրիչ գործողություններ կազմակերպել, ինչը բացարձակապես իրականությանը չի համապատասխանում: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է ՀՀ ՊՆ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Վարդան Ավետիսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, իրականում մոտ 8 հոգուց կազմված Ադրբեջանի դիվերսիոն մի խումբ հարձակում է գործել ԼՂՀ պաշտպանական դիրքերի վրա, իսկ հայ սահմանապահների աչալրջության շնորհիվ այդ խումբը ոչնչացվել է: «Մեր տվյալների համաձայն, խմբի 4 անդամները սպանվել են, իսկ մյուսները ծանր վիճակում են գտնվում: Սակայն ադրբեջանական կողմը դեռևս չի հայտարարում այդ մասին, որպեսզի չոչնչացնի ադրբեջանական հասարակության մոտ ձևավորված իր անհաղթելի բանակի մասին պատրանքները: Դա քարոզչության պարզունակ միջոց է», ասել է Վարդան Ավետիսյանը:
Նա ավելացրել է նաև, որ մի քանի օր անց Ադրբեջանի ղեկավարությունը համարձակություն կունենա խոստովանելու, թե իրականում քանի զոհ է տվել, «…սակայն զինծառայողների մահվան մասին մեկ այլ սցենար կհորինի», – ընդգծել է վարչության պետը: Վ. Ավետիսյանն ասել է նաև, որ հայկական կողմը մեկ վիրավոր է տվել, որի կյանքը վտանգված չէ:
Օգոստոսի 31-ին, առավոտյան ժամը 6:30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիսարևելյան հատվածում` Վերին Չայլու գյուղի շրջանում տեղակայված հայկական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն գործողության փորձ: Հայ դիրքապահների զգոնության շնորհիվ և ձեռնարկված համապատասխան միջոցառումների արդյունքում հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցվել է, և թշնամու հատուկ նշանակության ջոկատայինները, կրելով կորուստներ` զոհեր և վիրավորներ, հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:

1 September 2010 - 15:24 AMT
After the failed diversion on the line of contact of Karabakh and Azeri armed forces, Azerbaijan continues with its deceitful propaganda, attempting to convince community of losing no soldiers to the diversion. Azeri side goes on asserting that the provocation was triggered by Armenian armed forces, the information being completely false, said Vardan Avetisyan, the head of PR department at Armenian Ministry of Defence.
As he explained in a conversation with PanARMENIAN.Net reporter, Azeri diversion group of 8 attacked NKR positions. Thanks to the vigilance of Armenian frontier guards, the group was practically eliminated. “Our sources reported 4 to have been killed, and the remaining badly injured. Azerbaijan side keeps silence to preserve the illusion of the invincible army among Azeri society. This is a simple method of propaganda.”
“In a few days Azeri authorities will own up the true number of victims, coming up with a different scenario of their death,” Avetisyan stressed.
As the head of PR department noted, one Armenian soldier was injured in a close combat. However, his life is out of danger.
On August 31, on the line of contact of Karabakh and Azeri armed forces, Azeri side made another attempt at diversion.
Armenian frontier guards, having noticed advancing movement of the rivals’ special detachment, took relevant actions, repulsing the rival to its initial position.