Ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում իր իսկ կազամկերպած դիվերսիայի ձախողումից հետո ադրբեջանական կողմը շարունակում է կեղծ քարոզչությունը` համոզելով իր երկրի հասարակությանը, որ դիվերսիայի արդյունքում զոհեր չի կրել: Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ Հայաստանի զինված ուժերն են սադրիչ գործողություններ կազմակերպել, ինչը բացարձակապես իրականությանը չի համապատասխանում: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է ՀՀ ՊՆ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Վարդան Ավետիսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, իրականում մոտ 8 հոգուց կազմված Ադրբեջանի դիվերսիոն մի խումբ հարձակում է գործել ԼՂՀ պաշտպանական դիրքերի վրա, իսկ հայ սահմանապահների աչալրջության շնորհիվ այդ խումբը ոչնչացվել է: «Մեր տվյալների համաձայն, խմբի 4 անդամները սպանվել են, իսկ մյուսները ծանր վիճակում են գտնվում: Սակայն ադրբեջանական կողմը դեռևս չի հայտարարում այդ մասին, որպեսզի չոչնչացնի ադրբեջանական հասարակության մոտ ձևավորված իր անհաղթելի բանակի մասին պատրանքները: Դա քարոզչության պարզունակ միջոց է», ասել է Վարդան Ավետիսյանը:
Նա ավելացրել է նաև, որ մի քանի օր անց Ադրբեջանի ղեկավարությունը համարձակություն կունենա խոստովանելու, թե իրականում քանի զոհ է տվել, «…սակայն զինծառայողների մահվան մասին մեկ այլ սցենար կհորինի», – ընդգծել է վարչության պետը: Վ. Ավետիսյանն ասել է նաև, որ հայկական կողմը մեկ վիրավոր է տվել, որի կյանքը վտանգված չէ:
Օգոստոսի 31-ին, առավոտյան ժամը 6:30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիսարևելյան հատվածում` Վերին Չայլու գյուղի շրջանում տեղակայված հայկական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն գործողության փորձ: Հայ դիրքապահների զգոնության շնորհիվ և ձեռնարկված համապատասխան միջոցառումների արդյունքում հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցվել է, և թշնամու հատուկ նշանակության ջոկատայինները, կրելով կորուստներ` զոհեր և վիրավորներ, հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:

1 Сентябрь 2010 - 15:24 AMT
После провалившейся диверсионной операции на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск, азербайджанская сторона продолжает свою лживую пропаганду, убеждая свое общество в том, что в результате диверсии с их стороны потерь нет. Плюс к этому азербайджанская сторона утверждает, что именно армянские Вооруженные силы прибегли к провокации, что совершенно не соответствует действительности. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил начальник управления по связям с общественностью и информации Министерства обороны РА (МО РА) Вардан Аветисян.
По словам Аветисяна, в действительности диверсионная группа Азербайджана приблизительно из 8 человек совершила нападение на позиции НКР и благодаря бдительности армянских пограничников данная группа была практически уничтожена. “По нашим данным, 4 члена группы убиты, а остальные находятся в тяжелом состоянии. Но азербайджанская сторона пока не говорит об этом, чтобы не разрушать иллюзию непобедимой армии среди азербайджанского общества. Это простой способ пропаганды”, – подчеркнул начальник управления по связям с общественностью и информации МО РА. Он также добавил, что скорее через несколько дней азербайджанское руководство решится признаться в том, сколько жертв было на самом деле. “Однако придумает другой сценарии гибели военнослужащих”, – подчеркнул он.
Аветисян также отметил, что в результате данного диверсионного акта у армянской стороны есть только один раненный, жизни которого ничего не угрожает.
Утром 31 августа, в 6:30 по местному времени, на северо-западном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск, в районе села Верхний Чайлу, азербайджанская сторона, грубо нарушив режим прекращения огня, в очередной раз прибегла к диверсии. Армянские пограничники, вовремя заметив продвижение отряда специального назначения противника, предприняли соответствующие действия, и, нанеся противнику потери, отбросили его на исходные позиции.