2 Սեպտեմբեր 2010 - 07:22 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ և ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցը Երևան նոր մակարդակի բարձրացրեցին հայ-ամերիկյան հարաբերությունները: Այդ մասին ԵՊՀ ուսանողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրեց, որ հուլիսի 4-5 տեղի ունեցած Քլինթոնի այցի շրջանակներում քննարկվեցին հայ-ամերիկյան գործընկերության զարգացմանն ու խորացմանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային գործընթացները:
Առանցքային հարցրեի թվում Նալբանդյանն առանձնացրեց ԵՄ-ի հետ ասոցիատիվ անդամակցության մասին բանակցությունների մեկնարկը: «Այդ համաձայնագրով սկիզբ կդրվի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի որակապես նոր համագործակցությանը», -ասել է Նալբանդյանը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Встреча президента Армении Сержа Саргсяна с президентом США Бараком Обамой и визит госсекретаря США Хилари Клинтон в Ереван подняли на новый уровень армяно-американские отношения. Об этом на встрече со студентами ЕГУ заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Он напомнил, что в рамках визита Клинтон 4-5 июля был обсужден широкий круг вопросов, касающихся развития и углубления армяно-американского партнерства, а также региональные и международная процессы.
В числе ключевых вопросов Налбандян выделил начало переговоров по соглашению об ассоциативном членстве с Евросоюзом. «Этим соглашением будет положено начало качественно новому сотрудничеству Армении с ЕС», – сказал Налбандян, передает пресс-служба МИД РА.