4 Սեպտեմբեր 2010 - 08:33 AMT
Վարդան Ավետիսյան. «Ադրբեջանի դիվերսիոն հարձակման արդյունքում զոհվել է ադրբեջանցի երկու զինծառայող: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում հաղորդել է ՀՀ ՊՆ հասարակայնության հետ կապի և տեղեկատվության վարչության պետ, գեներալ մայոր Վարդան Ավետիսյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, երկրորդ զինծառայողը զոհվել է նրանց նահանջի ընթացքում տեղի ունեցած ականի պայթյունից: «Խումբը հինգ հոգուց էր բաղկացած, որոնցից երկուսը զոհվել են: Կարելի է ասել, որ դիվերսիոն ամբողջ խումբը ոչնչացված է», – ասել է Ավետիսյանը և ավելացրել, որ դեռևս զոհվածների ինքնությունը պարզված չէ:
Նա միաժամանակ նշել է, որ հունիսի 18-ի և օգոստոսի 31-ի դիվերսիոն հարձակումներից հետո հայկական կողմի սպասումները արդարացել են: «Հիմք ընդունելով այն, որ ադրբեջանցի զոհված զինծառայողի մոտ հայտնաբերվել է ձայնախլացուցիչով ավտոմատ զենք և ձեռնաշղթաներ, կարող ենք ասել, որ հակառակորդը մտադրություն ուներ հաջողության հասնելու դեպքում գերի վերցնելու», – նկատել է նա` ավելացնելով, որ նրանց նպատակն էր հայերին զավթիչներ ներկայացնելը: «Մենք, իհարկե, ուզում ենք ամրացնել մեր դիրքերը Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գոտում: Ես վստահաբար կարող եմ ասել, որ մեր զինծառայողների մարտական ոգին օրառօր ավելի ամրանում է», – ընդգծել է Վարդան Ավետիսյանը:
Սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 6:50-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում ադրբեջանցիները հերթական դիվերսիոն հարձակումն են գործել: ԼՂՀ ՊԲ նախաձեռնած մարտական միջոցառումների շնորհիվ հակառակորդը զոհեր տալով թողել է մարտական գոտին ու փախուստի դիմել: Նահանջի ժամանակ դիվերսիոն խմբի անդամները ականների պայթյուններից վնասվածքներ են ստացել: Մեր հետախուզական տվյալների համաձայն, նրանցից մեկը հետախուզական վաշտի, իսկ մյուսը` սակրավորների վաշտի հրամանատարներն էին: Ղարաբաղյան կողմից զոհեր չկան:

4 Сентябрь 2010 - 08:33 AMT
Уже стало известно, что в результате сегодняшней диверсионной атаки азербайджанских ВС погибло два азербайджанских военнослужащих. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил начальник управления информации и связей с общественностью Министерства обороны Армении, генерал-майор Вардан Аветисян. По его словам, второй военнослужащий погиб в результате взрыва мины, когда диверсионная группа отступала. “Группа состояла из 5 человек, двое из которых погибли. Можно сказать, что почти вся диверсионная группа уничтожена”- сказал Аветисян, добавив, что пока личности погибших не установлены. При этом он заметил, что ожидания армянской стороны после предыдущих диверсионных атак 18 июня и 31 августа оправдываются. “Исходя из того, что у погибшего азербайджанского военнослужащего были обнаружены автомат с глушителем и наручники, можно сказать, что в случае удачи противник был намерен взять в плен армянских военнослужащих”, – заметил он, добавив, что целью было представить армянскую сторону агрессором. “Конечно, мы намерены укрепить наши позиции на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана. И могу с уверенностью сказать, что боевой дух наших военнослужащих с каждым днем укрепляется”, – подчеркнул Вардан Аветисян.
4 сентября в 06:50 в северном направлении от линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск азербайджанская сторона предприняла очередную диверсионную атаку. Благодаря предпринятым мерам со стороны Армии обороны НКР, в результате ближнего боя противник понес потери, оставив в зоне, контролируемой армянской стороной, труп военнослужащего азербайджанской армии, отступил. Во время отступления члены диверсионной группы подорвались на минах, есть пострадавшие. Согласно разведданным, один из них является командиром разведроты, а другой саперной роты. С карабахской стороны потерь нет.