Աշխարհահռչակ դերասան ժերար Դեպարդյեն դարձել է «Կարոտ» 2010-ի մրցանակակիր, որը տեղի է ունեցել Երևանում սեպտեմբերի 4-ին:Մրցանակը դերասանին հանձնել է ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը: «ժերարի հետ հետ շփման ժամանակ ինձ մոտ համոզմունք ձևավորվեց, որ նա հայկական արմատներ ունի: Ես դեռ չեմ իմացել, թե նրա նախնիներից ով է հայ եղել, բայց ես համոզված եմ, որ դա այդպես է»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը մրցանակի հանձնելիս: Նա նշել է նաև, որ «Կարոտի» հաջորդ փառատոնը կարելի է անցկացնել Փարիզում, իսկ դերասանն ավելացրել է, որ այդ մասին կխոսի իր ընկեր, «Սեզար» փառատոնի նախագահ Ալան Թերզյանի հետ:
ԱԺ նախագահը դերասանին ևս մեկ պարգև է հանձնել` ՀՀ ԱԺ Պատվո շքանշան: Դեպարդյեն շնորհակալություն հայտնեց երգչուհի Ֆլոր Մարտիրոսյանին «Դլե յաման» երգի կատարման համար, ինչպես նաև երաժիշտ Լևոն Մալխասյանին:
«Սա յուրահատուկ փառատոն է, որի շրջանակներում պատվում են ոչ միայն արտիստներին, այլ նաև սպորտի, գիտության, կրթության և այլ ոլորտների ներկայացուցիչներին, որի համար իմ հիացմունքն եմ հայտնում կազմակերպիչներին: Ինչ վերաբերվում է Հովիկ Աբրահամյանին, ապա իսկապես, իմ երակներում ինչ-որ հայկական բան է հոսում»,- ասել է դերասանը:

Всемирно известный актер Жерар Депардье стал обладателем премии фестиваля “Карот” 2010, прошедшего в Ереване 4 сентября. Премию актеру вручил спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян.
“При общении с Жераром у меня сложилась уверенность, что у него армянские корни. Я пока не узнал, кто у него в роду армянин, но уверен, что это именно так”,- сказал Овик Абрамян, вручая статуэтку актеру. Он отметил также, что следующий фестиваль “Карот” можно провести уже в Париже. В ответ на это актер пообещал поговорить об этом со своим армянским другом из Франции, президентом фестиваля “Сезар” Аланом Терзяном.
Спикер парламента РА присвоил актеру еще одну награду – Медаль почета Национального Собрания Армении.
Жерар Депардье выразил слова благодарности певице Флоре Мартиросян за исполнение песни “Дле Яман” a capella, джазмену Левону Малхасяну и лауреатам премии “Карот”, выступившим на сцене Театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна.
“Это уникальный фестиваль, в рамках которого чествуют не только артистов, но и представителей спорта, науки, образования и других сфер, за что я выражаю свое восхищение его организаторам. Что же касается высказывания Овика Абрамяна, то он прав. Безусловно, в моих жилах действительно течет что-то армянское”,- сказал французский актер.
Медаль почета НС РА из рук Овика Абрамяна получил также организатор и президент международного фестиваля “Карот” Мецо Игитян.