Բլագովեշչենսկում բացվել է Ամուրի մարզի հայկական առաջին կիրակնօրյա դպրոցը: Այն տեղակայվել է մասնագիտացված առաջին ուսումնարանում: Աշակերտները սովորելու են հայոց լեզու և Հայոց պատմություն: «Երկրամաս» թերթը հաղորդում է, որ հայկական դպրոց կարող են հաճախել ոչ միայն հայերը, այլև ռուսները: Պարապմունքներն անվճար են լինելու, դասավանդելու են բանասերի և պատմաբանի կրթություն ունեցող մասնագետները:
Դպրոցն անվանվել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվամբ: Դպրոցի բացման հանդիսությանը ներկա գտնվողներն անմիջապես գրանցվել են դպրոց ընդունվելու: Դեռևս այն հնարավորություն ունի ընդունելու միայն 75 մարդու, սակայն սովորել ցանկացողներն ավելի շատ են:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, Մերձամուրում բնակվում է ավելի քան 4 հազար հայ, իսկ ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն` մոտավորապես 10 հազ. մարդ:

6 Сентябрь 2010 - 11:53 AMT
В Благовещенске открылась первая в Амурской области армянская воскресная школа. Она разместилась в первом профессиональном училище. Ученики будут постигать в ней армянский язык и историю Армении. Как сообщает Еркрамас, посещать армянскую школу смогут не только армяне, но и русские. Занятия проводятся бесплатно преподавателями с историческим и филологическим образованиями.
Школу назвали в честь создателя армянского алфавита Месропа Маштоца. Пришедших на открытие тут же записывали в школу. Пока она может принять около 75 человек, но желающих гораздо больше.
По официальным данным, в Приамурье проживает чуть более 4 тысяч армян, а по неофициальным – около 10 тысяч человек.