Վրաստանի հայ համայնքը պաշտոնական նամակով դիմել է Վրաստանի կրթության և գիտության նախարար Դմիտրի Շաշկինին` Թբիլիսիի հանրակրթական թիվ 110, 95
դպրոցների և թիվ 146 դպրոցի հայկական բաժնի լուծարման ու վերակազմավորման մասին` վերջերս տարածված լուրերի առնչությամբ:
Դիմումում Վրաստանի հայ համայնքը նախարարությանը խնդրում է պատասխանել հետևյալ հարցերին, թե ինչ շարժառիթներով են պայմանավորված Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարության որոշումները նշված դպրոցների լուծարման-վերակազմավորման մասին, ինչ պայմաններում պետք է անցնեն այդ գործընթացները կոնկրետ այդ դպրոցներում:
«Թբիլիսիի թիվ 110 և 146 հանրակրթական դպրոցներն այն կրթօջախներից են, որտեղ գործում են հայկական բաժիններ, իսկ թիվ 95-ը զուտ հայկական դպրոց է, ուր, բնականաբար, սովորում են ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչները: Բնական է, որ Վրաստանի տարածքում գործող կրթության ու մշակույթի հայկական օջախները Վրաստանի հայ համայնքի հատուկ ուշադրության առարկան են, և այդ կառույցների հետ կապված ամեն կարգի գործունեություն՝ լուծարում, վերակազմավորում կամ այլ փոփոխություն, անմիջականորեն վերաբերում է Վրաստանի հայ համայնքի անդամներին՝ ազգությամբ հայ Վրաստանի քաղաքացիներին ու նրանց կենսական շահերին»,- ասված է դիմումում:
Վրաստանի հայ համայնքը հույս է հայտնում, որ Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը, որպես պետական իրական ժողովրդավարական մարմին, կկատարի մեր երկրի ստանձնած պարտավորություններն ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների, մասնավորապես, ազգային փոքրամասնության` մայրենի լեզվով ուսում ստանալու և մշակույթը պահպանելու պաշտպանության հարցում, հաղորդում է Վրաստանի հայ համայնքի մամուլի ծառայությունը:

Представители Армянской общины Грузии направили официальное письмо министру образования и науки Грузии Дмитрию Шашкину в связи с распространившимися новостями о роспуске армянской школы N95, а также армянских отделов средних школ N 146 и 110 Тбилиси. В своем заявлении армянская община потребовала у министра ответа на вопросы о том, какие причины сподвигли Министерство образования и науки Грузии принять решение о роспуске и реорганизации указанных школ, а также при каких условиях будет проходить этот процесс.
“Естественно, что действующие на территории Грузии армянские культурные и образовательные учреждения находятся под особым вниманием армянской общины Грузии, и любые действия, относящиеся к ним, будь то роспуск, реорганизация или другие действия, непосредственно касаются членов армянской общины Грузии и их жизненных интересов”,- говорится в официальном письме.
Как отмечается в поступившем в PanARMENIAN.Net сообщении пресс-службы Армянской общины Грузии, члены общины выразили надежду на то, что Министерство образования и науки Грузии, как государственный демократический орган, уважает права национальных меньшинств Грузии, в том числе их право обучения на родном языке и сохранения национальной культуры.