Սեպտեմեբրի 22-23-ին Հայաստան կայցելի Իրանի գիտության և տեխնոլոգիաների երկու փոխնախարարների գլխավորած պատվիրակությունը: Այդ մասին Հայաստանի կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Ըստ նրա, պատվիրակությունը կայցելի մի շարք բուհեր, մասնավորապես, Երևանի պետական համալսարան, Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, Երևանի պետական ճարտարագիտական համալսարան, այն համալսարաններ, որոնց դիպլոմների ճանաչման հետ Իրանում խնդիրներ են առաջացել:
Ինչպես ասել է Արմեն Աշոտյանը, Իրանի պատվիրակությունը կայցելի նաև իրենց համար նոր բուհեր, այդ թվում Ֆրանսիական համալսարան, Ռուս-հայկական սլավոնական համալսարան: «Հուսով ենք, որ առաջիկայում կավելանա Իրանից ուսանելու նպատակով Հայաստան ժամանող ուսանողների քանակը և այդ միտումը տեսանելի կլինի ինչպես իրենց համար արդեն ավանդական դարձած բուհերում, այնպես էլ այն բուհերում , որոնք մտադիր է այցելել իրանական պատվիրակությունը»,-հավելել է նա:

Высокопоставленная делегация во главе с двумя заместителями министра науки и технологий Ирана 22-23 сентября посетит Армению. Об этом в пресс-центре правительства Армении сообщил министр образования и науки РА Армен Ашотян. По его словам, делегация посетит ряд армянских ВУЗов, в частности, Ереванский государственный университет, Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци, Государственный Инженерный Университет Армении (Политехнический), те университеты, с признанием дипломов которых в Иране возникли проблемы.
Как сообщил Армен Ашотян, иранская делегация также посетит новые для них ВУЗы, среди которых Французский университет, Российско-армянский (Славянский) государственный университет. «Надеемся, что в ближайшие годы увеличится число студентов, приезжающих из Ирана, и эта тенденция будет наблюдаться как в традиционных для них вузах, так и в тех ВУЗах, посещение которых планирует иранская делегация», – добавил он.