7 Սեպտեմբեր 2010 - 11:31 AMT
Սեպտեմբերի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովում խորհրդարանական լսումներ էին տեղի ունենում, որտեղ քննարկվել է ՀՀ կառավարության օրինագիծը «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կարգապահական կանոնագրքի մասին»: Խորհրդարանական լսումները կազմակերպել էր ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ներքին գործերի և ազգային անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովը: Այդ հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը նշել է, որ օրենսդրական այդ նախաձեռնությունը բխում է Հայաստանի Սահմանադրության պահանջներից:
«Բացի այդ, տվյալ բնագավառը մինչ օրս կարգավորվում էր ոչ թե օրենքով, այլ 1996 թ. ընդունված ՀՀ կառավարության որոշմամբ: Այսօրվանից զինծառայողների միջև կարգապահական հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն օրենքով: Օրինագծով նշվում են և’ շարքային զինծառայողների, և’ բարձր հրամանատարական կազմի իրավունքներն ու պարտականությունները», – նշել է Կարապետյանը: Նա ավելացրել է նաև, որ նոր օրինագծով զինծառայողներն իրավունք ունեն չկատարելու հրամանատարների այն հրամանները, որոնք կամ հակասում են օրենսդրությանը, կամ դուրս են հրաման տվող անձի իրավասություններից:
Հայաստանի պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանն իր հերթին ասել է, որ կարգապահական այս օրինագծի ընդունումը պայմանավորված է ռազմավարական վերանայմամբ և ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումներով: Նա նշել է նաև, որ նոր օրինագծով կարգավորվելու են այնպիսի հարցեր, որոնք կապված են զինվորների կարգապահության, հրամանների բողոքարկման մեխանիզմների, պատիժների և պարգևատրումների հետ: Նազարյանի խոսքերի համաձայն, կարգապահական պատիժը փոխարինվում է կարգապահական գումարտակում ծառայությամբ, որն ավելի խիստ ծառայություն է և տևում է 10 օր: «Օրենսդրական նախաձեռնությունը նախատեսում է զինվորի իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներ», – ընդգծել է երկրի պաշտպանության նախարարության փոխնախարարը:
Այդ օրինագծին անդրադառնալով, ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը նշել է, որ օրենսդրական նախաձեռնությունն նպաստելու է, որ բանակում ամրապնդվեն կարգապահական հարաբերությունները: «Իհարկե, դա չի լուծի բանակում գոյություն ունեցող բոլոր հիմնախնդիրները: Բանակը մեր հասարակության մի մասնիկն է և հասարակության մեջ գոյություն ունեցող բոլոր հիմնախնդիրներն իրենց արտացոլումն են գտնում նաև զինված ուժերում», – ասել է Նիկոյանը:
Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի նախագահ Արման Դանիելյանը նշել է, որ այդ օրենքով հրամանների բողոքարկման և հրամանատարներին պատժելու մեխանիզմը չի աշխատի այնքան ժամանակ, քանի դեռ գոյություն չունի բողոքարկման արդյունավետ մեխանիզմ:

7 Сентябрь 2010 - 11:31 AMT
7-го сентября в Национальном Собрании Армении прошли парламентские слушания, где обсуждался представленный правительством РА законопроект “О дисциплинарном уставе Вооруженных сил Республики Армения”. Парламентские слушания были организованы постоянной комиссией НС РА по вопросам обороны, внутренних сил и национальной безопасности, в которых приняли участие замминистра обороны Армении Ара Назарян, депутаты НС РА и представители гражданского общества.
Председатель постоянной комиссией НС РА по вопросам обороны, внутренних сил и национальной безопасности Грайр Карапетян отметил, что данная законодательная инициатива исходит из требований Конституции Армении. “Кроме того, данная сфера до сих пор регулировалась не законом, а принятым 1996 году решением правительства РА. Отныне уставные отношения между военнослужащими будут урегулированы законом. Законопроектом обозначены права и обязанности как рядовых солдат, так и высшего военного командования”, – заметил Карапетян. Он также добавил, что новым законопроектом военнослужащий вправе не выполнять те приказы командиров, которые или противоречат законодательству, или выходят за рамки полномочий командующего лица. Как заметил глава постоянной комиссией НС РА по вопросам обороны, внутренних сил и национальной безопасности в данном законопроекте также существуют недостатки. “Не уточнены четко полномочия и обязанности командира, процедура обжалования приказов со стороны солдат, то есть, куда доложен обращаться солдат в случае нарушения свих прав”, – заметил он.
В свою очередь замминистра обороны Армении Ара Назарян отметил, что принятие данного дисциплинарного кодекса также обусловлено реформами в вооруженных силах РА. Он также заметил, что новым законопроектом регулируются вопросы, связанные с дисциплиной солдат, механизмы обжалования приказов, наказаний и поощрений. По словам Назаряна, дисциплинарное заключение заменено службой в дисциплинарном батальоне, а именно несением более строгой службы в течение 10 дней. “Законодательная инициатива также предусматривает механизмы защиты прав солдат. Мы также выступаем за того, чтобы данный законопроект был направлен в Венецианскую комиссию для обсуждения. Наша цель – в конечном итоге разработать усовершенствованный закон”, – подчеркнул заместитель главы оборонного ведомства страны.
Обращаясь к законопроекту, зампредседателя НС РА Самвел Никоян заметил, что законодательная инициатива будет содействовать укреплению уставных отношений в армии. “Конечно, это не решит все существующие проблемы в армии. Армия является частью нашего общества, и все существующие проблемы в обществе находят свое отражение также в Вооруженных силах”, – заметил Никоян. Он также добавил, что закон должен быть последовательно применен, и в этом случае можно будет зафиксировать прогресс в данной сфере.
В свою очередь, председатель “Института гражданского общества” Арман Даниелян отметил, что предусмотренный законом механизм обжалования приказов и наказаний командиров со стороны солдат не будет работать до тех пор, пока не существует эффективного механизма обжалования.