Հայերը բողոքում են Երուսաղեմի Մոշավա Գերմանիտ («Գերմանական գաղութ») թաղամասում հյուրանոցների համար բարձրահարկ շենքերի կառուցման դեմ: Ինչպես գրում է Y-net պորտալը, Սբ. Գրիգորեկեղեցու հողը մասնավոր է: Սեփականատերերը ցանկանում են այնտեղ կառուցել հյուրանոցների համար նախատեսված երկու բարձրահարկ շենքեր: Հայերի հետ բողոքում են նաև թաղամասի բնակիչները:
Մի քանի օր առաջ շուրջ 300 քաղաքացիներ` 250 հրեաներ և 50 հայեր, համայնքի ներկայացուցիչների և Հայկական պատրիարքության ղեկավարությամբ հավաքվել են եկեղեցու բակում` քաղաքապետարանի որոշման դեմ ստորագրահավաքի համար: Ցուցարարները որոշել են որպես բողոքի նշան համատեղ երաժշտական ներկայացում խաղալ, որին մասնակցում են հրեա և հայ դերասաններ, ինչպես նաև հայկական եկեղեցական երգչախումբը:
Եթե բողոքի ակցիաներն արդյունք չտան, ապա Երուսաղեմի հայկական պատրիարքությունը չի բացառի այն, որ դատական կարգով կբողոքարկի քաղաքապետարանի որոշումը Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին հասարակական կենտրոնի վերածելու մասին:Նախաձեռոնղ խումբը մտադիր է դիմել շինարարության հարցերով հանձնաժողով, որը շինարարության հաստատաման համար վերջին ատյանն է, և եթե այն որոշում կայացնի հյուրանոց կառուցելու մասին, ապա եկեղեցին կքանդվի:
Երուսաղեմի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների խոսքերով, հյուրանոցների շինարարությունը նշանակում է համայնքի վտարում, որն այդտեղ է բնակվում շուրջ 300 տարի: Ինչ վերաբերվում է Երուսաղեմի քաղաքապետարանին, ապա այն կարծում է, որ եթե հանձնաժողովը լուրջ առարկությունենր ստանա հյուրանոցներ կառուցելու վերաբերյալ, ապա դրանք կընդունվեն, չնայած նրան, որ քաղաքապետարանն արդեն որոշում է կայացրել հայկական եկեղեցին հասարակական կենտրոնի վերածելու մասին:

8 Сентябрь 2010 - 06:58 AMT
Армяне протестуют против строительства в иерусалимском районе Мошава Германит ("Германская Колония") высотных зданий под гостиницы. Как пишет портал Y-net, земля вокруг церкви Св.Григория Просветителя – частная. Владельцы хотят там построить 2 высотных здания под гостиницы. Вместе с армянами протестуют и жители района.
Несколько дней тому назад около 300 граждан – 250 евреев и 50 армян во главе с представителями общины и Армянской патриархии, собрались во дворе церкви для сбора подписей против решения мэрии. Демонстранты решили в знак протеста против планов строительства гостиницы в Мошава Германит сыграть совместный музыкальный спектакль, в котором участвуют еврейские и армянские артисты, а также армянский церковный хор. Если акции протеста не дадут результата, то Армянская патриархия Иерусалима не исключает того, что обжалует решение мэрии о превращении церкви Св. Григория Просветителя в общинный центр в судебном порядке. Инициативная группа намерена обратиться в Комиссию по строительству, является последней инстанцией для утверждения строительства, и если она вынесет решение о возведении гостиницы, то церковь должна будет эвакуироваться. В районе находится также храм тамплиеров, который тоже может быть снесен.
По словам представителей армянской общины Иерусалима, строительство отелей означает изгнание общины, где она живет уже около 300 лет. Что касается мэрии Иерусалима, то она считает, что если комитет по строительству получит серьезные возражения против строительства зданий, то они будут приняты, несмотря на то, что мэрия уже приняла решение о превращении армянской церкви в общинный центр.