8 Սեպտեմբեր 2010 - 08:55 AMT
Հարություն Առաքելյան. ԵԱՀԿ դեկտեմբերյան գագաթնաժողովի ընթացքում ղարաբաղյան հակամարտությունը վերջնական լուծում կստանա
Ղարաբաղի վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը ՄԱԿ-ի ԳՎ-ում առանձնապես չի ազդի ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մինասյանը ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, դա ընդամենը թույլ կտա որոշակի դիվիդենտներ ստանալ ներքին օգտագործման համար:
Իր հերթին Հարություն Առաքելյանն ասաց, որ Հայաստանը չի վախենում նման բանաձևերից` նշելով, որ բանաձևը հնարավորություն կտա հայտ ներկայացնել միջազգային դատարան և ապացուցել, որ 1988-94թթ. Ադրբեջանը ցեղասպանություն է գործել:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորմանը` Առաքելյանը նշեց, որ Աստանայում դեկտեմբերին կայանալիք գագաթնաժողովին հարցը վերջնական լուծում կստանա: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ այդ որոշումը կարող է չհամապատասխանել Հայաստանի շահերին:
Մեկնաբանելով Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, որ ռուսական ռազմակայանը Հայաստանում սպառնալիք է ներկայացնում ողջ տարածաշրջանի համար` Մինասյանն ասել է, որ Վրաստանն իրավունք չունի միջամտելու այլ երկրների ներքին հարցերին: «Չեմ կարծում, որ այդ հայտարարությունը կամրապնդի երկու երկրների հարաբերությունները»,-ասել է Գագիկ Մինասյանը:

8 Сентябрь 2010 - 08:55 AMT
В ходе декабрьского саммита ОБСЕ карабахский конфликт будет окончательно решен, уверен Арутюн Аракелян
В ходе декабрьского саммита ОБСЕ в Астане вопрос урегулирования карабахского конфликта будет окончательно решен. Об этом на совместной пресс-конференции в Ереване с депутатом Национального Собрания РА, членом совета РПА Гагиком Минасяном, заявил глава партии Рамкавар Азатакан Арутюн Аракелян. В этом контексте он заметил, что возможно решение не будет соответствовать интересам Армении, поскольку Запад захочет наказать Армению за армяно-российские соглашения.
Аракелян также подверг критике реакцию международного сообщества на диверсионные атаки Баку, заметив, что они должны получить соответствующую оценку.
В свою очередь Минасян сказал, что конфликт не может быть быстро решен, поскольку позиции сторон диаметрально противоположны. Касаясь неадекватной реакции международного сообщества, в частности, Минской группы ОБСЕ на провокационные действия Азербайджана, Минасян сказал, что у Баку столько проблем, что если МГ ОБСЕ обвинит его и в этом, то не исключено, что Азербайджан выйдет из переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта.