Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ ԶՈՒ 10 հոգանոց ռազմաբժշկական ստորաբաժանումը ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության կողմից ԳՀԽ շրջանակներում կազմակերպվող «Բժիշկ-2010» զորավարժությանը մասնակցելու նպատակով կմեկնի Բուդվա, Մոնտենեգրո: Ամենամյա այս զորավարժությանը ՀՀ ԶՈՒ ներկայացուցիչները մասնակցում են 2004 թվականից: Զորավարժության հիմնական նպատակն է արտակարգ իրավիճակների դեպքում բազմազգ փրկարարական առաքելությունների կազմում կամ միջազգային խաղաղապահ գործողությունների ընթացքում ՆԱՏՕ-ի անդամ և Գործընկեր երկրների ռազմական բժիշկ-մասնագետների և բժշկական ստորաբաժանումների գործելու հմտությունների զարգացումը:
Սեպտեմբերի 1-ից ՀՀ ԶՈՒ կապի զորքերի 20 հոգանոց խումբը Գերմանիայում և Ռումինիայում համատեղ մասնակցում է կապի և հաղորդակցության համակարգերի կիրառման «Համատեղ ձգտում-2010» ամենամյա զորավարժությունը: Զորավարժությունն անցկացվում է ԳՀԽ շրջանակներում՝ ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության հովանավորությամբ: Զորավարժության նախնական պլանավորման համաժողովը անցկացվել է Երևանում հունվար ամսին:
Սեպտեմբերի 4-17-ը Ուկրաինայի Լվով քաղաքի Յավորիվ ուսումնական կենտրոնում ԳՀԽ շրջանակներում անցկացվում է ԱՄՆ – ուկրաինական համատեղ խաղաղապահ գործողությունների զորավարժությունը, որի հրամանատարաշտաբային մասին, ի թիվս այլ գործընկեր երկրների, մասնակցում է նաև Հայաստանը` շտաբային երկու սպաներով, հայտնում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

Военно-медицинское подразделение ВС Армении, состоящее из 10 человек, 8 сентября отбудет в город Будва (Черногория) для участия в военных учениях «Врач-2010», организованных Европейским командованием США в рамках программы «Партнерство во имя мира».
Представители армянских ВС участвуют в этих ежегодных учениях начиная с 2004 года. Главная цель учений – развитие навыков военных врачей и медицинских подразделений стран-членов НАТО и государств-партнеров в случае чрезвычайных ситуаций или миротворческих действий.
Кроме того, с 1 сентября в Германии и Румынии 20 представители ВС РА принимают участие в ежегодных военных учениях по использованию систем связи и коммуникации «Совместное стремление -2010».
Армения также участвует в американо-украинских совместных миротворческих военных учениях, которые проходят в Львове с 4-17 сентября в рамках программы «Партнерство во имя мира», сообщает пресс-служба МО РА.