9 Սեպտեմբեր 2010 - 06:18 AMT
Սեպտեմբերի 25-ին ՌԴ Ռոստովի շրջանի Շախտի քաղաքում տեղի կունենա կառուցվող Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հիմնարկեքի օծման արարողությունը: Հանդիսավոր արարողությունը կկատարի ՀԱԵ Նոր Նախիջևանի ու Ռուսաստանի թեմի առաջնորդ եպիսկոպոս Եզրաս Ներսեսյանը: Հյուրեր են սպասվում ՌԴ հարավի հայկական կազմակերպություններից, ՌԴ-ում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչություններից, ներկա կգտնվեն նաև Շախտի քաղաքի ու Ռոստովի շրջանի ղեկավարները:
Շախտի քաղաքի «Սուրբ Սարգիս եկեղեցի» կրոնական կազմակերպությունը գրանցվել է 2007թ. դեկտեմբերին: ՀԱԵ Նոր Նախիջևանի ու Ռուսաստանի թեմի առաջնորդ եպիսկոպոս Եզրաս Ներսեսյանն օրհնել է կազմակերպության ստեղծումը, հայտնում է ՌԴ հայերի «Երկրամաս» թերթը:

25 сентября в городе Шахты Ростовской области пройдет церемония освящения фундамента строящейся армянской церкви Сурб Саркис. Торжественную церемонию проведет глава Ново-Нахичеванской и Российской Епархии Армянской Апостольской церкви епископ Езрас Нерсесян. Ожидаются также гости из армянских организаций юга России, руководители дипломатических представительств Армении в России, руководители города Шахты и Ростовской области.
Религиозная организация «Церковь Сурб Саркис» города Шахты была зарегистрирована в управлении юстиции по Ростовской области в декабре 2007 года. Глава Ново-Нахичеванской и Российской Епархии Армянской Апостольской Церкви, епископ Езрас благословил и утвердил создание организации, сообщает газета армян России «Еркрамас».