9 Սեպտեմբեր 2010 - 06:46 AMT
Դանիացի 75-ամյա ծաղրանկարիչ Կուրտ Վեստերգաարդը ստացել է հեղինակավոր М100 Media Prize 2010 եվրոպական մրցանակը, որը շնորհվում է Եվրոպայում խոսքի ազատության և ժողովրդավարության պաշտպանության գործում ունեցած ավանդի համար: Ելույթ ունենալով պարգևատրման արարողության ժամանակ` Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ընդգծել է, որ մամուլի ազատությունը ցանկացած ժողովրդավարական հասարակության անխախտելի արժեքն է:
«Մենք խոսում ենք կարծիքների արտահայտման ազատության և մամուլի ազատության մասին: Մենք խոսում ենք այն մասին, թե թույլատրվում է նրան արևմտյան հասարակության պայմաններում հրապարակել Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարը թերթում, թե ոչ»,- ասել է Մերկելը` խոսելով Վեստերգաարդի մասին: «Կարևոր չէ, այդ ծաղրանկարները անճաշակ են, թե ոչ: Հարցը նրանում է, թե նա կարող է դա անել: Այո, կարող է»,- հավելել է կանցլերը:
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, սոցիոլոգիական հարցումների տվյալները խոսում են այն մասին, որ Գերմանիայի 10 բնակիչներից 6-ը, որտեղ Դանիայի նման ծառացած է կրոնական և էթնիկական համայնքների ինտեգրացիայի խնդիրը, արտահայտվում են Վեստերգաարդի պաշտպանության և մարգարեի ծաղրանկարների հրապարակման օգտին:
Գերմանիայի ՆԳՆ ղեկավար Թոմաս դե Մեզյերի խոսքերով, երկրում բնակվում է շուրջ 15 մլն ներգաղթյալ, որոնցից 4 մլն-ը մահմեդական է: Շուրջ 1 մլն ներգաղթյալներ, գլխավորապես կանայք, գերմաներեն չեն խոսում, յուրաքանչյուր 5-րդ ներգաղթյալ չի ավարտել միջնակարդ դպրոցը: Շատ եվրոպական երկրներում այսօր մտավախություն կա, որ եվրոպական բարձրաշխարհիկ արժեքներին սպառնում են պահպանողական իսլամական ավանդույթները:
2005-ին դանիական Jyllands-Posten թերթը հրապարակել էր Վեստերգաարդի մի քանի ծաղրանկարներ` նվիրված Մուհամեդ մարգարեին: Նրանից բացի ևս 11 նկարիչներ տեղադրել էին իրենց ծաղրանկարները, բայց նա ամենասուր նկարների հեղինակն էր: Այսպես կոչված «դանիական ծաղրանկարները» վերատպել են շուրջ 50 թերթեր և դա բողոքի ալիք է առաջացրել մահմեդական աշխարհում: Շատ մահմեդականներ կարծում են, որ այդ ծաղրանկարները չափազանց վիրավորական են:
Զանգվածային բողոքների ընթացքում ցուցարարները այրել են Դամասկոսում և Բեյրությում գտնվող Դանիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, իսկ Նիգերիայում, Լիբանանում և Պակիստանում անկարգությունների հետևանքով մահացել են տասնյակ մարդ: Դանիական ոստիկանությունը հաղորդել է Վեստերգաարդի վրա կանխարգելված մահափորձերի մասին, իսկ նա կնոջ հետ գտնվում է շուրջօրյա հսկողության տակ` վախենալով սեփական կյանքի համար:

9 Сентябрь 2010 - 06:46 AMT
75-летний карикатурист из Дании Курт Вестергаард получил престижную европейскую премию М100 Media Prize 2010, присуждаемую за весомый вклад в дело защиты свободы слова и демократии в Европе. Выступая на церемонии награждения, канцлер Германии Ангела Меркель подчеркнула, что свобода прессы является непреложной ценностью любого демократического общества.
"Мы говорим здесь о свободе выражения мнений и о свободе прессы. Мы говорим о том, разрешено ли ему в условиях западного общества с его системой ценностей публиковать карикатуры на Мухаммеда в газете или нет," – заявила Меркель, говоря о Вестергаарде. "Неважно, безвкусны его карикатуры или нет. Неважно, думает ли он, что они необходимы или полезны. Вопрос в том, может ли он это делать? Да, может!"- добавила канцлер.
Как передает BBC, данные социологических опросов говорят о том, что шестеро из десяти жителей Германии, где, как и в Дании, остро стоит проблема интеграции религиозных и этнических общин, высказываются в поддержку Вестергаарда и идеи публикации карикатур на пророка.
По словам министра внутренних дел Германии Томаса де Мезьера, в стране сегодня проживает свыше 15 миллионов иммигрантов, из них около 4 млн. являются мусульманами. Около миллиона иммигрантов, преимущественно женщины, не говорят по-немецки, каждый пятый проживающий в стране иммигрант не закончил среднюю школу. Во многих европейских странах сегодня также растут опасения, что светским европейским ценностям угрожают консервативные исламские традиции, которых придерживаются иммигрантские общины.
В 2005 году датская газета Jyllands-Posten опубликовала несколько сатирических рисунков Вестергаарда, посвященных пророку Мухаммеду. Кроме Вестергаарда еще 11 художников поместили в газете свои карикатуры, но он был автором самых, как считают, острых рисунков. Так называемые "датские карикатуры" перепечатали более 50 газет, и это вызвало волну протестов в мусульманском мире. Многие мусульмане убеждены, что карикатуры художника, одна из которых изображала пророка Мухаммеда в тюрбане в виде бомбы, были в высшей мере оскорбительны.
В ходе массовых протестов в исламских странах, вызванных публикацией карикатур, демонстранты поджигали дипломатические представительства Дании в Дамаске и Бейруте, а в Нигерии, Ливии и Пакистане в ходе беспорядков погибли десятки человек. Датская полиция сообщала о предотвращенных покушениях на Вестергаарда, сам он вместе с женой находился под круглосуточной охраной, опасаясь за собственную жизнь.