Հայաստանն արժանի պատասխան չի տալիս ղարաբաղյան կարգավորման միջնորդների հակահայկական հայտարարություններին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Բերնար Ֆասիեի հայտարարությունը:
«Եթե միջնորդները մեկնում են Երևանից Ղարաբաղ կամ հակառակը, դա նշանակում է, որ բանակցային գործընթացը եռակողմ է: Եթե դա այդպես չէ, ապա համանախագահները թող չմեկնեն Ստեփանակերտ: Այն, որ միջնորդները մեկնում են Ստեփանակերտ, նշանակում է, որ Ղարաբաղը կայացած պետություն է»,- ասել է Մանասյանը:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ Բերնար Ֆասիեն Ստեփանակերտում լրագրողներին հայտարարել էր, որ իրադարձություն է համարում Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծի հատումը: «Մենք եկել ենք Լեռնային Ղարաբաղ Բաքվից, և դա առաջին անգամ է վերջին 9 տարում»,- ասել է Ֆասիեն:

Армения не дает достойного ответа антиармянским заявлениям посредников по карабахскому урегулированию. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Александр Манасян, комментируя заявление французского сопредседателя Минской Группы ОБСЕ Бернара Фасье.
“Если посредники едут из Еревана в Карабах или обратно, это значит, что переговорный процесс трехсторонний. Если это не так, тогда сопредседатели пусть не едут в Степанакерт. То, что посредники едут в Степанакерт, означает, что Карабах – состоявшееся государство”,- сказал Александр Манасян.
Французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию Бернар Фасье заявил журналистам в Степанакерте, что считает событием пересечение линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана. «Мы приехали в Нагорный Карабах прямо из Баку после пересечения линии соприкосновения и как вы знаете это первый раз за последние девять лет», – заявил Фасье.