Հայաստանն արժանի պատասխան չի տալիս ղարաբաղյան կարգավորման միջնորդների հակահայկական հայտարարություններին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Բերնար Ֆասիեի հայտարարությունը:
«Եթե միջնորդները մեկնում են Երևանից Ղարաբաղ կամ հակառակը, դա նշանակում է, որ բանակցային գործընթացը եռակողմ է: Եթե դա այդպես չէ, ապա համանախագահները թող չմեկնեն Ստեփանակերտ: Այն, որ միջնորդները մեկնում են Ստեփանակերտ, նշանակում է, որ Ղարաբաղը կայացած պետություն է»,- ասել է Մանասյանը:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ Բերնար Ֆասիեն Ստեփանակերտում լրագրողներին հայտարարել էր, որ իրադարձություն է համարում Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծի հատումը: «Մենք եկել ենք Լեռնային Ղարաբաղ Բաքվից, և դա առաջին անգամ է վերջին 9 տարում»,- ասել է Ֆասիեն:

Armenia does not give an adequate response to anti-Armenian statements by OSCE MG co-chairs for Karabakh conflict settlement, political expert Alexander Minasyan noted, commenting on recent statement by OSCE MG French co-chair Bernard Fassier.
“Mediators’ traveling from Yerevan to Karabakh suggests a trilateral negotiation process. Otherwise the co-chairs would not visit Stepanaket, as suchlike visits once again indicate Karabakh to be an established state,” the political expert told a news conference in Yerevan.
“We arrived in NKR from Baku, having crossed the line of contact for the first time over the past 9 years,” Bernard Fassier told a news conference in Stepanakert after the meeting with NKR President Bako Sahakyan. As OSCE MG French co-chair noted, crossing the line of contact is an event in itself.