10 Սեպտեմբեր 2010 - 07:16 AMT
Էդուարդ Շարմազանով. Միջնորդ երկրները հասկացրեցինի Բաքվին, որ այլևս չեն հանդուրժի վերջնագրերի վրա հիմնված քաղաքականությունը
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կառուցողական դիրքորոշման և հայ դիվանագիտության ճնշման շնորհիվ ադրբեջանական կողմը հանեց Ղարաբաղի վերաբերյալ իր փաստաթուղթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի քվեարկությունից: Այդ մասին այսօր PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Ըստ Շարմազանովի, դեռ մինչ այդ փաստաթղթի քվեարկության դնելը ՄԱԿ-ի ԳՎ-ում, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ հայկական կողմը անպայման պատասխան գործողություններ կձեռնարկի: «Հենց հայ դիվանագիտության պատասխան գործողությունների շնորհիվ ադրբեջանական կողմը ֆիասկո կրեց»,-նշել է նա:
Ինչպես նշել է Շարմազանովը, եթե մինչ օրս Ադրբեջանն իր ապակառուցողական նախաձեռնությունների համար հրապարակային ապտակ չէր ստանում համանախագահ երկրների կողմից, ապա այժմ միջնորդ երկրները հասկացնել տվեցին Բաքվին, որ այլևս չեն հանդուրժի վերջնագրերի վրա հիմնված քաղաքականությունը:

10 Сентябрь 2010 - 07:16 AMT
Эдуард Шармазанов: Страны-посредники дали понять Баку, что больше не станут терпеть политику, основанную на языке ультиматумов
Благодаря конструктивной позиции сопредседателей МГ ОБСЕ и давлению армянкой дипломатии азербайджанская сторона сняла с голосования Генеральной Ассамблеи ООН представленный проект резолюции по Карабаху. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, еще до вынесения данного документа на голосование в ГА ООН, президент Армении Серж Саргсян сказал, что армянская сторона обязательно предпримет ответные действия. “Именно благодаря ответным действиям армянской дипломатии инициатива азербайджанской стороны потерпела фиаско”, – заметил он.
Как заметил Шармазанов, если до сегодняшнего дня Азербайджан за свои деструктивные инициативы не получал публичную пощечину со стороны стран-сопредседателей, то сейчас страны-посредники дали понять Баку, что больше не станут терпеть политику, основанную на языке ультиматумов.