Սեպտեմբերի 10-ին կայացել է համաժողով, նվիրված Լոռու, Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերում երեխաների նկատմամբ բռնության դեպքերըի բացահայտմանն ուղղված ուսումնասիրությունների արդյունքներին: Ինչպես նշել է «Save the children» երևանյան գրասենյակի տնօրեն Իրինա Սաղոյանը, երեխաների նկատմամբ բռնություն արձանագրվել է ուսումնասիրված բոլոր երեք մարզերում: Հիմնականում դա հոգեբանական և ֆիզիկական բռնություն է, ինչպես նաև երեխաների նկատմամբ անուշադրություն ընտանիքում, դպրոցում և մանկատներում: Ավելի քիչ են նկատվել երեխաների շահագործման դեպքեր: Հետազոտությունները ցույց են տվել նաև, որ շատ երեխաներ և ծնողներ չգիտեն, թե ինչպես և ում հայտնել բռնության դեպքերի մասին: «Երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը շատ արդի թեմա է, չնայած նրան, որ վերջին 10 տարում Հայաստանում տեղի են ունեցել շատ բարեփոխումներ, որոնք որոշ չափով բարելավել են Հայաստանի դիրքերն այդ ոլորտում նույնիսկ համեմատած արևելաեվրոպական երկրների հետ: Այդ հետազոտությունները կօգնեն մեզ բացահայտել և լրացնել գոյություն ունեցող բացերը»,- նշել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ֆիլարեթ Փերիկյանը:
Իր հերթին, Հայաստանում եվրոպական պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դy Լյուցենբերգերը նշել է, որ այդ հետազոտություններն անցկացվում են շատ կարևոր ոլորտում` երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում:
«Միավորվենք հանուն երեխաների, փրկենք ապագան» ծրագիրը սկսել է գործել Հայաստանում 2009-ից ԵՄ, բաց հասարակության ինստիտուտի հիմնադրամի և «Save the children» կազմակերպության համատեղ ֆինանսավորմամբ:

10 Сентябрь 2010 - 08:33 AMT
10 сентября состоялась итоговая конференция, посвященная результатам исследований по выявлению масштабов насилия над детьми в Лорийской, Тавушской, и Гегаркунистской областях Армении. Как отметила директор ереванского филиала «Save the children» Ирина Сагоян, насилие над детьми зафиксировано во всех трех исследованных областях. В основном это физическое и психологическое насилие, а также невнимание к детям в семье, школе и детских домах. Реже наблюдались также случаи эксплуатации детей. Исследования показали также, что многие дети и родители не знают, как и кому сообщить о случаях насилия, а также выявили необходимость более тесного контакта семей и социальных служб. “Защита прав детей – это очень актуальная тема, несмотря на то, что за последние 10 лет в Армении произошло много реформ, которые намного улучшили позиции Армении в этой сфере, даже по сравнению с восточно-европейскими странами. Эти исследования помогут нам выявить и заполнить существующие пробелы”, – отметил замминистра труда и социальных вопросов Филарет Перикян.
В свою очередь руководитель европейской делегации в Армении Рауль де Люценбергер отметил, что эти исследования проводятся в очень важной области – в сфере защиты прав детей.
Программа “Объединимся ради детей, спасем будущее” начла действовать в Армении с 2009 года при совместном финансировании ЕС, фонда института открытого общества и программы организации «Save the children» и ЕС.