10 Սեպտեմբեր 2010 - 09:16 AMT
Կիրակի, սեպտեմբերի 12-ին Հայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Խաչվերաց տոնը: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսւոմ հայտարարել է Երևանի Արաբկիր համայնքի հոգևոր հովիվ, քահանա հայր Բաբկեն Հայրապետյանը, Խաչվերաց տոնը ՀԱԵ 5` Ս. Ծնունդի և Աստվածահայտնության, Ս. Հարության (Ս. Զատիկ), Վարդավառի, Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնի, Վերափոխման Ս. Աստվածածնի տաղավար տոներից վերջինն է:
«Մենք կոչ ենք անում հայ ժողովրդին նշել այս տոնը մեծ ցնծությամբ, քանի որ այն նվիրված է Սուրբ Խաչի վերադարձին ու փառաբանմանը: Խաչի խորհուրդը մեզ համար ճանապարհ է բացում դեպի սեր և համբերություն: Կիրակի երեկոյան Սուրբ Աթոռ Էջմիածնում հավատացյալները կկարողանան տեսնել Քրիստոսի խաչափայտի մի մասը: Դա ուրախ տոն է, որը նշվում է մեծ հավատով և լուսավոր հոգով»,-ասել է հայր Բաբկենը:
Նա նշել է նաև, որ Հայաստանում տոնի հաջորդ օրը մեռելոց է: Այդ օրն այցելում են հանգուցյալների շիրիմներին:
Ըստ ավանդության Երուսաղեմի առաջին եպիսկոպոս Հակոբոսը, գտնելով Տիրոջ խաչափայտի մի մասը, բարձրացրեց այն` ցույց տալով հավատացյալներին «Քո Խաչին, Քրիստոս, երկրպագում ենք» շարականի ներքո: Մեկ այլ ավանդություն ասում է, որ Հեղինե թագուհու գտած Սբ Խաչը Երուսաղեմի Մակարիոս հայրապետը բարձրացրեց հավաքվածների մոտ, որպեսզի հավատացյալները երկրպագեն նրան: Դա 326թ.: Ավելի ուշ, 335 թվականին կայսր Կոնստանտինը Քրիստոսի հուղարկավորման վայրում կառուցեց Սուրբ Հարության տաճարը:
Խաչվերաց տոնը ավելի մեծ խորհուրդ ստացավ պարսկական գերությունից վերադառնալուց հետո: 614 թ. Պարսկաստանի Խոսրով թագավորը հարձակվում է Երուսաղեմի վրա, ավերում այն, սրի քաշում ժողովրդին, մեծ թվով գերիներ տանում: Որպես անարգանք քրիստոնյաներինª Սուրբ Հարության տաճարից գերեվարվում և Պարսկաստան է տարվում նաև Տիրոջ խաչափայտը:
Պարսկաստանում խաչափայտի զորությամբ շատերը դարձի են գալիս, մկրտվում և դառնում քրիստոնյա: Խաչափայտը գերության մեջ է մնում 14 տարի: 628 թ. Բյուզանդիայի Հերակլես կայսրը քրիստոնեական մի հսկա բանակով հարձակվում է պարսիկների վրա, ազատագրում Սբ. Խաչը և այն վերադարձնում նախկին վայրը: Հայ ժողովուրդը անմասն չէ խաչի ազատագրման գործից: Կայսրին ռազմական օժանդակություն է ցույց տվել նաև հունական մասի հայոց զորքըª Մժեժ Գնունու գլխավորությամբ: Ազատագրված խաչափայտը հանդիսությամբ Հայաստանի տարածքով տեղափոխվեց Կստանդնուպոլիս, իսկ հետո`Երուսաղեմ:

В воскресенье, 12 сентября Армянская Апостольская церковь отметит праздник Воздвижения Святого Креста (Хачверац). Как на пресс-конференции в Ереване заявил духовный пастырь ереванской общины Арабкир, священник Бабкен Айрапетян, праздник Хачверац – последний из пяти престольных праздников ААЦ – Рождество и Крещение, Пасха (Христово Воскресение), Преображение Господне (Вардавар), Успение Богородицы и Воздвижение Святого Креста.
«Мы призываем армянский народ отметить этот праздник с большим ликованием, поскольку он отмечается в память о возвращении и прославлении Святого Креста. Символ Креста открывает нам дорогу к любви и терпению. В воскресенье вечером в Первопрестольном Эчмиадзине верующим будет показана частица Креста Христова. Это радостный праздник, который следует отметить с большой верой и светлой душой»,- сказал иерей Бабкен Айрапетян.
Он сообщил, что в Армении усопших поминают на следующий после праздника день.
Согласно преданию, первый епископ Иерусалима Иаков, найдя частицу Креста Христова, высоко воздвиг ее, явив верующим под пение псалма "Кресту Твоему, о Христос, поклоняемся". Другое предание гласит, что найденный царицей Еленой Св.Крест был поднят иерусалимским патриархом Макарием над собравшимися, дабы они поклонялись ему. Это было в 326 году. Позже, в 335 году, император Константин построил на месте погребения Христа храм Св. Воскресения (Сурб Арутюн).
Праздник Воздвижения Креста приобрел еще большее значение после возвращения Св.Креста из персидского плена в первой половине VII века. В 610 году персидский царь Хосров с многочисленным войском напал на Византийскую империю. Персы овладели Иерусалимом, захватили Крест Господень. После долгих войн византийцы под предводительством императора Ираклия одержали победу над персами и освободили Крест. В этих событиях принимали участие и армянские отряды во главе с правителем Византийской Армении Мжежем Гнуни. Освобожденный Крест был торжественно перенесен через Армению в Константинополь, а затем – в Иерусалим.