10 Սեպտեմբեր 2010 - 10:17 AMT
Ալեքսանդր Արզումանյան. Ղարաբաղի մասին Ադրբեջանի բանաձևը «դամոկլյան սրի» նման շարունակվում է կախված մնալ Հայաստանի «գլխին»
Իրականում ադրբեջանական կողմը ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի օրակարգից չի հանել Ղարաբաղի մասին բանաձևը, այլ ուղղակի տեղափոխել է դրա քննարկումը ԳՎ 65-րդ նստաշրջան: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Արզումանյանի խոսքերով, Ադրբեջանը ՄԱԿ ԳՎ օրակարգից հանել է այդ փաստաթուղթը, քանի որ հակամարտության գոտի փաստահավաք միջազգային խմբի ժամանման նրա պահանջն արդեն բավարարվել է: «Նման պահանջ Ադրբեջանն առաջադրել է Ղարաբաղի մասին իր բանաձևի նախագծում, իսկ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հաստատել են դա: Այսինքն, տվյալ պահին, Ադրբեջանը նպատակահարմար չի գտնում քվեարկության դնել բանաձևի նախագիծը»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախկին ղեկավարը: Նա նաև ավելացրել է, որ սեպտեմբերի 9-ի երեկոյան կավարտվի ՄԱԿ ԳՎ 64-րդ նստաշրջանը, իսկ սեպտեմբերի 14-ին կբացվի 65-րդ նստաշրջանը և մինչև 2011-ի սեպտեմբեր այդ բանաձևը «դամոկլյան սրի» նման կախված կլինի Հայաստանի «գլխին»:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորման թեմային` Ալեքսանդր Արզումանյանը նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարությունը հունիսի 18-ին Չայլու գյուղի մոտ Ադրբեջանի դիվերսիոն գործողությունից հետո համարժեք չէր: «Այդ հայտարարությունում հավասարության նշան է դրվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանի դիվերսիոն գործողությունների հետևանքով մահացել են 5 հայ զինծառայողներ»,- ընդգծել է նա:
Անդրադառնալով հայկական բանակում տեղի ունեցած մահվան դեպքերին` նա նշել է, որ դա Հայաստանի ներքին խնդիրն է, և յուրաքանչյուր նման հանցագործություն պետք է բացահայտվի, իսկ սանձարձակ սպաները պետք է խիստ պատիժ կրեն:
Շոշափելով ընդդիմության և ղեկավարության միջև քաղաքական պայքարի թեման` Արզումանյանը համաձայնել է փորձագետների այն կարծիքի հետ, որ ընդդիմությունը, ղեկավարվելով մաքսիմալիստական տրամադրություններով, չի կարող հաջողության հասնել: «Բայց ցանկացած քաղաքական ուժ ի սկզբանե իր առաջ մաքսիմալիստական ծրագրեր է դնում, քանի որ դա պահանջում է ընտրազանգվածը: Ես համաձայն եմ փորձագետների հետ, բայց եթե նրանք քաղաքական գործիչներ լինեին, այլ կերպ կարտահայտվեին»,- նշել է Ա. Արզումանյանը:

В действительности азербайджанская сторона не сняла с повестки Генеральной Ассамблеи ООН проект резолюции по Карабаху, а просто перенесла его обсуждение в повестку 65-ой сессии ГА ООН. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил экс-министр ИД Армении Александр Арзуманян.
По его словам, Азербайджан перенес обсуждение резолюции, так как его требование о деятельности международной группы по сбору фактов в зоне конфликта было удовлетворено. “Такое требование Азербайджан выдвинул в проекте резолюции по Карабаху, а сопредседатели МГ ОБСЕ подтвердили это. То есть, на данный момент Азербайджан не считает целесообразным ставить на голосование проект резолюции”, – подчеркнул экс-министр ИД Армении. Он также добавил, что вечером 9-го сентября завершится 64-ая сессия ГА ООН, а уже 14 сентября откроется 65-ая сессия и до сентября 2011 года данная резолюция «дамокловым мечом» будет висеть над Арменией.
Как заметил Арзуманян, подобные резолюции несут рекомендательный характер, но они представляют большую важность для переговорного процесса по карабахскому урегулированию. “Стратегия Азербайджана такова – те вопросы, которые не удается ставить на обсуждение в переговорах, выдвигаются в резолюциях, чтобы потом оказывать давление и при возможности менять логику переговоров”, – подчеркнул он, добавив, что эти резолюции направлены на укрепление позиции Азербайджана в переговорах.
Отвечая на вопрос журналистов о том, какие действия должна предпринять Армения для пресечения подобных инициатив Азербайджана, Арзуманян заметил, что армянская сторона должна усердно работать и выносить на обсуждение ГА ООН свои резолюции.