«Առյուծ արքա» և «Մուլան» անիմացիոն ֆիլմերի ստեղծողներից մեկը, անիմատոր և պրոդյուսեր Ֆրենկ Գլեդսթոունը Հայաստանում 5 սեմինար կանցկացնի և 2 դասախոսություն կկարդա: Այս մասին սեպտեմբերի 10-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է նա:
«Ես անիմատորների համար սեփական ֆիլմերի գաղափարը պատկերացնելու մեթոդների մասին թեմայով սեմինար եմ անցկացնելու իմ վաղեմի բարեկամ Մաքս Հովարդի հետ: Իսկ դասախոսություններս վերաբերելու են անիմացիայի պատմությանը: Դա արդեն իմ մասնագիտությունն է. ես այդ դասախոսությունները կարդում եմ տարբեր համալսարաններում», – ասել է Ֆրենկ Գլեդսթոունը:
Նա ընդգծել է, որ իր դասախոսությունների ընթացքում ցույց է տալիս ու քննարկում է հատվածներ անիմացիոն բոլոր ֆիլմերից (ամենահներից մինչև ամենանորերը): «Դասախոսությունը տևում է 3 ժամ, սակայն ես չեմ պատրաստվում երեք ժամ անընդհատ խոսել: Մենք կդիտենք առաջին լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը: Շատերը կարծում են, թե առաջին լիամետրաժը «Սպիտակաձյունիկն»-ն է, սակայն այդպես չէ, առաջին ֆիլմը նկարահանվել է տասը տարի ավելի վաղ, Մյունխենում(Գերմանիա): Մենք հատվածներ կդիտենք նաև 1905 թ. նկարահանված առաջին անիմացիոն ֆիլմից», – ընդգծել է Ֆրենկ Գլեդսթոունը:

10 Сентябрь 2010 - 13:09 AMT
В Армении аниматор и продюсер, участвовавший в создании таких анимационных фильмов, как “Король лев” и “Мулан”, Франк Глэдстоун проведет 5 семинаров и 2 лекции. Об этом он сообщил на состоявшейся 10 сентября в Ереване пресс-конференции.
“Семинар на тему методов представления идеи своего фильма для будущих аниматоров я проведу со своим давним другом Максом Ховардом. А лекции пройдут на тему истории анимации. Это уже моя профессия: я читаю эти лекции в различных университетах”,- отметил Фрэнк Глэдстун.
Он подчеркнул, что на своих лекциях он покажет и обсудит отрывки анимационных фильмов, от самых первых до новейших. “Лекция продлится 3 часа, но я не собираюсь все время говорить. Мы посмотрим первый полнометражный анимационный фильм -“Приключения принца Ахмеда" (Германия, 1926г.). Также мы увидим кадры самого первого анимационного фильма, снятого в 1905 году”,- подчеркнул Фрэнк Глэдстоун.