11 Սեպտեմբեր 2010 - 06:26 AMT
Աշխարհահռչակ հայազգի ռոք-երաժիշտ, System of a Down խմբի առաջնորդ Սերժ Թանգյանը Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) և Հայկական երիտասարդական դաշնության (AYF) հետ համատեղ սկսել է «Այո, դա Ցեղասպանություն է» քարոզարշավը: Արշավի նպատակն է կոչ անել ԱՄՆ նախագահին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև վճռական միջոցներ ձեռնարկել Դարֆուրի ցեղասպանությանը վերջ տալու համար:
Արշավը կոչվում է Imperfect Harmonies, ինչպես Թանգյանի նոր ալբոմի համանուն երգը: Ալբոմը կթողարկվի սեպտեմբերի 21-ին: Թանգյանի երգը կոչ է անում բոլորին պայքարել հանուն ցեղասպանությունների կանխման` այցելելով anca.org/yesitsgenocide կայքէջը և կոչ անելով ԱՄՆ նախագահին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել` կանխելու համար մարդկության դեմ կատարվող ոճրագործությունները:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է համագործակցել Սերժ Թանգյանի և AYF հետ` բարձրացնելու համար հանրության իրազեկությունը Հայոց ցեղասպանության մասին, ինչպես նաև պայքարելու համար Ցեղասպանության ժխտման դեմ»,-հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ Օբամայի խոսքերը Հայոց ցեղասպանությոն և Դարֆուրի մասին չվերածվեցին գործի: «Միևնույն ժամանակ մենք պետք է ցույց տանք մեր քաղաքական կամքը, ստիպելու համար ԱՄՆ վարչակազմին արդարացի գործել ցեղասպանությունների ճանաչման և կանխման գործում»,-ասել է Համբարյանը:
AYF նախագահ Արեգ Սանտիկյանը հայտարարել է. «Մենք պարտավոր ենք ամեն քայլափոխի պայքարել մարդկության դեմ կատարվող հանցագործությունների դեմ: Սերժի երգը հնարավորություն է տալիս բարձրացնել երիտասարդության իրազեկությունը»:
AYF «Այո, դա Ցեղասպանություն է» խորագրով տեսանյութի մրցույթ է հայտարարվել: Լավագույն աշխատանքները կցուցադրվեն Serjical Strike, ինչպես նաև ANCA и AYF-ի կայքերում: Հաղթողները Թանգյանի առաջիկա համերգի տոմսեր կստանան և հնարավորություն կունենան անձամբ հանդիպել նրա հետ, հայտնում է Asbarezը:

Всемирно известный рок-музыкант армянского происхождения, бывший лидер группы System of a Down Серж Танкян вместе с Армянским Национальным Комитетом Америки (ANCA) и Армянской молодежной федерацией (AYF) начал кампанию “ Да, это Геноцид”. Цель кампании – призвать президента США Барака Обаму выполнить свое обещание и признать Геноцид армян, а также принять решительные меры, для того, чтобы положить конец геноциду в Дарфуре.
Кампания имеет то же название, что и песня из нового альбома Танкяна “Imperfect Harmonies”, который будет выпущен 21 сентября. Песня Танкяна призывает всех бороться для предотвращения геноцидов, посетив сайт anca.org/yesitsgenocide и призвав президента США немедленно принять меры для предотвращения преступлений против человечества.
“Для нас большая честь объединиться с Сержем Танкяном и AYF, для того, чтобы повысить уровень осведомленности о Геноциде армян, а также бороться с отрицанием Геноцида», – заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян. При этом он заметил, что слова Обамы по поводу Геноцида армян и геноцида в Дарфуре разошлись с делом. “Вместе мы должны показать нашу политическую волю, чтобы заставить администрацию США справедливо действовать в вопросе признания и предотвращения геноцидов”, – отметил Амбарян.
Председатель AYF Арег Сантикян заявил: "Как активисты и заинтересованные граждане, мы обязаны вести борьбу с преступлениями против человечества на каждом шагу. Песня Сержа, дает нам еще одну возможность повысить уровень осведомленности и вдохновить молодежь, которая должна принять соответствующие меры по предотвращению подобных преступлений».
В связи с этим, AYF объявила конкурс на лучшее видео под названием "Да, это Геноцид". Лучшие работы будут показаны на Serjical Strike, а также сайтах ANCA и AYF. Победители получат бесплатные билеты на предстоящий концерт Танкяна и возможность лично с ним встретиться, сообщает Asbarez.