Այն, ինչ-որ այսօր առավոտյան տեղի ունեցավ, օգոստոսի 31-ին տված իր զոհերի համար վրիժառության ադրբեջանական կողմի անհաջող փորձն էր: Այս մասին PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով առավոտյան Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գոտում տեղի ունեցած միջադեպը: Սակայն այդ միջադեպը հայկական կողմի համար հարմար առիթ դարձավ հունիսի 18-ին ադրբեջանական դիվերսիային զոհ դարձած մեր զինծառայողների վրեժը լուծելու համար: Նա նշել է նաև, որ երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը համարի է, թե արդեն շատ զոհ է տվել, միգուցե դիվերսիոն հարձակումները ժամանակավորապես դադարեցվեն: Սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանի խորհրդարանում լրագրողներին է հայտնել ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից դիվերսիաները կարելի է ջղաձգություններ անվանել, և նման գործողություններով ադրբեջանական կողմին չի հաջողվի լուծել իր բոլոր խնդիրները, քանի որ հայ զինծառայողները զգոն են և դիվերսանտներին համապատասխան հակահարված են տալիս:
Այս շաբաթ բուռն քննարկվում էր նաև Ղարաբաղի վերաբերյալ Ադրբեջանի բանաձևի նախագիծը: ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարեց. Ղարաբաղի վերաբերյալ Ադրբեջանի բանաձևի առնչությամբ ՀՀԿ խմբակցության անդամը նշեց, որ դա ծիծաղաշարժ փաստաթուղթ է, քանի որ ադրբեջանական կողմը նման նախաձեռնությամբ հանդես եկավ միայն այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը կասեցրեց նրա ոտնձգությունները Ղարաբաղի հարցում: «Ադրբեջանական ղեկավարության այդ քայլը հիշեցնում է հուսահատ մարդու, որը ձեռքը փրփուրին է գցում: Ես Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նման վարքագիծը գնահատում եմ, որպես «մեծ հիմարություն»,-ասել է Պետրոսյանը:
Իր հերթին Լարիսա Ալավերդյանը նկատեց, որ Ղարաբաղի վերաբերյալ Ադրբեջանի բանաձևի դեպքում ծիծաղն ընդհանրապես տեղին չէ: «Այս պահի դրությամբ խոսքը գնում է ՄԱԿ-ի ԳՎ բանաձևի մասին, որը կարևոր քաղաքական փաստաթուղթ է: Եվ ես ցանկանում եմ հռետորական հարց տալ` արդյոք Հայաստանի ղեկավարությունը հանդես է եկել մի նախաձեռնությամբ, որը մեծ արձագանք է ունեցել ՄԱԿ-ի անդամ երկրների շրջանում»,-ասել է նա:
ՄԱԿ-ի ԳՎ-ում ներկայացնելով Ղարաբաղի վերաբերյալ բանաձևը` Ադրբեջանը նպատակ ունի որքան հնարավոր է շատ բանաձևեր կորզել միջազգային ատյաններից, քանի որ դա նրա պայքարի մեթոդներից մեկն է: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ խորհրդարանի փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը: Ըստ Նիկոյանի, այդ ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը հսկայական ռեսուրսներ է ծախսում: «Իր հերթին, հայկական կողմը հստակ պայքարում է Ադրբեջանի նման բանաձևերի ընդունման դեմ: Սակայն մեր գործը բարդանում է, երբ ադրբեջանական կողմն օգտագործում է ԻԿԿ երկրների ռեսուրները»,- ասել է Նիկոյանը: Ղարաբաղի վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը ՄԱԿ-ի ԳՎ-ում առանձնապես չի ազդի ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մինասյանը ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, դա ընդամենը թույլ կտա որոշակի դիվիդենտներ ստանալ ներքին օգտագործման համար: Իր հերթին Հարություն Առաքելյանն ասաց, որ Հայաստանը չի վախենում նման բանաձևերից` նշելով, որ բանաձևը հնարավորություն կտա հայտ ներկայացնել միջազգային դատարան և ապացուցել, որ 1988-94թթ. Ադրբեջանը ցեղասպանություն է գործել:
«Այնպես է ստացվում, որ Ադրբեջանը բանաձև է ներկայացնում Ղարաբաղի վերաբերյալ, իսկ Հայաստանը սահմանափակվում է միայն հնարավոր հետևանքների քննարկմամբ»,-մամլո ասուլիսում հայտարարեց ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանը: Սեպտեմբերի 9-ին բոլորի համար անսպասելի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Ադրբեջանը իր կողմից ներկայացված թիվ A/64/L.57 բանաձեւի նախագիծը հանեց քննարկումից եւ քվեարկությունից` խնդրելով համապատասխան օրակարգի կետը տեղափոխել ԳԱ 65-րդ նստաշրջանի օրակարգ:
Իսկ Հայաստանի ղեկավարությունը շտապեց դա ներկայացնել որպես դիվանագիտական հաղթանակ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կառուցողական դիրքորոշման և հայ դիվանագիտության ճնշման շնորհիվ ադրբեջանական կողմը հանեց Ղարաբաղի վերաբերյալ իր փաստաթուղթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի քվեարկությունից: Այդ մասին այսօր PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Ըստ Շարմազանովի, դեռ մինչ այդ փաստաթղթի քվեարկության դնելը ՄԱԿ-ի ԳՎ-ում, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ հայկական կողմը անպայման պատասխան գործողություններ կձեռնարկի: «Հենց հայ դիվանագիտության պատասխան գործողությունների շնորհիվ ադրբեջանական կողմը ֆիասկո կրեց»,-նշել է նա:
Այն, որ Ադրբեջանը ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի քննարկումից և քվեարկությունից հանել է Ղարաբաղի մասին բանաձևը, կարելի է դիտարկել տարածաշրջանային գործընթացների համատեքստում: Այդ մասին պատմական գիտությունների թեկնածու Էդգար Հովհաննիսյանի հետ մամլո ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարությանն առընթեր Հասարակական խորհրդի անդամ, ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը: Նրա խոսքերով, հայ-ռուսական համաձայնագրերով Ռուսաստանը հասկացնել տվեց, որ ցանկանում է, որպեսզի տարածաշրջանում ձևավորված իրողությունները պահպանվեն և չփոխվեն ռազմական ճանապարհով: Իր հերթին, Էդգար Հովհաննիսյանն ասաց, որ այն, որ Բաքուն հանել է բանաձևը քվեարկությունից, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հաղթանակն է:
Իսկ ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Ալեքսանդր Արզումանյանը հայտարարեց, թե իրականում ադրբեջանական կողմը ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի օրակարգից չի հանել Ղարաբաղի մասին բանաձևը, այլ ուղղակի տեղափոխել է դրա քննարկումը ԳՎ 65-րդ նստաշրջան: Արզումանյանի խոսքերով, Ադրբեջանը ՄԱԿ ԳՎ օրակարգից հանել է այդ փաստաթուղթը, քանի որ հակամարտության գոտի փաստահավաք միջազգային խմբի ժամանման նրա պահանջն արդեն բավարարվել է: «Նման պահանջ Ադրբեջանն առաջադրել է Ղարաբաղի մասին իր բանաձևի նախագծում, իսկ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հաստատել են դա: Այսինքն, տվյալ պահին, Ադրբեջանը նպատակահարմար չի գտնում քվեարկության դնել բանաձևի նախագիծը»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախկին ղեկավարը:
«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Հայկ Նահապետյանը կազմավորկան ընթացքում գտնվող ազգային խորհրդարանի պաշտպանության, ներքին գործերի ու ազգային անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նիստում «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ, ազատամարտիկ Ժիրայր Սեֆիլյանը նշել է, որ օտար երկրի բանակը չի կարող երաշխավորել Հայաստանի անվտանգությունը: «Ես հասկանում եմ, որ Հայաստանի պես փոքր երկրները պետք է անդամակցեն որևէ ռազմաքաղաքական դաշինքի: Սակայն, տվյալ պահին, Հայաստանի իշխանությունները բանակը պահում են ոչ թե հակառակորդի հնարավոր ռազմական գործողոթյունները կասեցնելու, այլ երկրի ներսում իշխանությունը պահելու համար»,-ասել է Սեֆիլյանը: Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանը միայնակ չի կարող լիովին ապահովել իր անվտանգությունը, եթե չունենա միջուկային զենք:
Անցած շաբաթ քննարկման թեմա էր նաև այն, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ԼՂՀ ժամանեցին Բաքվից՝ հատելով Ադրբեջանի ու ԼՂՀ ԶՈւ շփման գիծը: Ոչ մի արտառոց բան չկա նրանում, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Լեռնային Ղարաբաղ են ժամանել Բաքվից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հայտարարել Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նա հիշեցրել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն նախկինում ևս հատել է շփման գիծը, մասնավորապես, երբ նրա կազմում էր Վլադիմիր Կազիմիրովը: «Իսկ ՌԴ-ում Հայաստանի ու Ադրբեջանի դեսպանները Ղարաբաղից մեկնել են Բաքու: Այնպես որ, կրկնվեմ, ոչ մի արտառոց բան այստեղ չկա»,-նշել է քաղաքագետը:
Հայաստանն արժանի հակահարված չի տալիս միջնորդների հակահայկական հայտարարություններին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Բերնար Ֆասիեի հայտարարությունը: Եթե միջնորդները Երւժևանից մեկնում են Ղարաբաղ և հակառակը, դա նշանակում է, որ գործընթացը եռակողմ է: Այն, որ միջնորդները մեկնում են Ստեփանակերտ, նշանակում է, որ Ղարաբաղը կայացած պետություն է,-ասել է Ալեքսանդր Մանասյանը:
Սեպտեմբերի 9-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեին, Ռոբերտ Բրադկեին, Իգոր Պոպովին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
Համանախագահները արտգործնախարար Նալբանդյանին ներկայացրեցին նախորդ օրերին Բաքվում եւ Ստեփանակերտում` Ադրբեջանի եւ Արցախի իշխանությունների հետ ունեցած իրենց քննարկումների արդյունքները:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի անմիջական մասնակցությունը խաղաղ կարգավորման բանակցություններին անհրաժեշտություն է եւ զգալիորեն կնպաստի հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Նույն օրը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 9-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեի (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադկեի (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ: Նրանք տարածաշրջանային այցի շրջանակներում մինչ այս հանդիպումներ են ունեցել Ադրբեջանում և ԼՂՀ-ում: Համանախագահները Երևան են ժամանել Ստեփանակերտից: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը նախագահՍարգսյանին ներկայացրել են Բաքվումև Ստեփանակերտում ունեցած հանդիպումների արդյունքները: Զրուցակիցները վերահաստատել են հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումը և նշել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում հաճախակի դարձած սադրանքներն ու հրադադարի խախտման դեպքերը բացասաբար են անդրադառնում բանակցային գործընթացի վրա, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

По его словам, цель этого – провалить усилия посредников, направленные на укрепление режима прекращения огня, вывод снайперов с линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, а также обеспечение прогресса в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта.
То, что произошло утром 4 сентября, является неудачной попыткой азербайджанской стороны отомстить за те потери, которые она понесла 31 августа. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил заместитель директора Института "Кавказ" политолог Сергей Минасян, комментируя сегодняшний инцидент на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана. Однако этот инцидент стал более удобной для армянской стороны попыткой отомстить за потери, которые имели место в ходе очередной диверсионной атаки азербайджанских ВС 18 июня. При этом он заметил, что если руководство Азербайджана посчитает, что уже понесло слишком много потерь, то возможно диверсионные атаки на время прекратятся.
В тот же день в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net эксперт Армянского центра политических и международных исследований Рубен Меграбян сказал, что та сторона, которая нарушает режим прекращения огня, никогда не признается в этом. При этом касаясь самих диверсионных действий, армянский эксперт сказал, что хотя они и не прекращаются, но с каждым разом становятся все более безуспешными. «Азербайджан искусственно завысил свою планку ожиданий и требований от армянской стороны», – сказал Меграбян, добавив, что именно с помощью подобных провокационных действий Баку пытается поддержать свою вымышленную планку.
7 сентября в парламенте Армении журналистам замминистра обороны РА Ара Назарян заявил, что диверсии со стороны Азербайджана можно назвать конвульсиями, и подобными действиями азербайджанской стороне не удастся решить свои проблемы, так как армянские военнослужащие бдительны и дают диверсантам соответствующий отпор.
На этой не деле также бурно обсуждался проект резолюции Азербайджана по Карабаху. 7 сентября депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Рафик Петросян на совместной с секретарем фракции “Наследие” Ларисой Алавердян пресс-конференции в Ереване заявил резолюция Азербайджана по Карабаху является смехотворным документом, поскольку азербайджанская сторона подобной инициативой выступила только после того, когда Россия пресекла ее возможные действия в карабахском вопросе. “Этот шаг азербайджанского руководства похож на действие отчаявшегося человека, который хватается за соломинку. Я оцениваю поведение президента Азербайджана Ильхама Алиева, как действия “глупца””, – подчеркнул Петросян. В свою очередь секретарь фракции “Наследие” заметила, что в случае с резолюцией Азербайджана по Карабаху смех вообще не уместен. “На данный момент речь идет о резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, которая является важным политическим документом. И я хочу задать вопрос – выступает ли руководство Армении с такой инициативой, которая вызвала бы большой резонанс среди стран-членов ООН?”, – отметила она.
Представив на обсуждение Генеральной Ассамблеи ООН резолюцию по Карабаху, Азербайджан преследует цель “вырвать” как можно больше подобных документов в международных инстанциях, поскольку это один из методов его борьбы. Об этом в ходе встречи с журналистами заявил вице-спикер парламента Армении Самвел Никоян. По словам Никояна, в этом направлении азербайджанская сторона тратит огромные ресурсы. “В свою очередь, армянская сторона ведет четкую борьбу против принятия подобных резолюций Азербайджана. Но наша борьба усложняется, когда азербайджанская сторона использует ресурсы стран-членов Организации исламской конференции (ОИК)”, – заметил Никоян.
8 сентября на совместной пресс-конференции с главой партии Рамкавар Азатакан Арутюном Аракеляном депутат Национального Собрания Армении, член совета РПА Гагик Минасян, комментируя возможное принятие ООН резолюции Азербайджана по Нагорному Карабаху и Армении заявил, что принятие данного документа на ГА ООН особо не повлияет на переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта. Об этом. По его словам, это всего лишь позволит Азербайджану получить определенные дивиденды для внутреннего использования. В свою очередь, Арутюн Аракелян сказал, что не испытывает никакого беспокойства в связи с тем, что резолюция будет обсуждаться в ООН. “Резолюция даст возможность Армении подать иск в международный суд и доказать, что 1988-94 годах Азербайджан совершил Геноцид”, – сказал он.
«Получается так, что Азербайджан выдвигает резолюцию по Карабаху, а в Армении ограничиваются только обсуждением возможных последствий данного документа», – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Демократической партии Армении (ДПА) Арам Саркисян. По словам Саркисяна, вместо того, чтобы направить соответствующие дипломатические ноты странам ООН, руководство Армении ограничился только заявлением по этому поводу. Он также добавил, что страны-сопредседатели МГ ОБСЕ или воздержатся или проголосуют против принятия данной резолюции Азербайджана.
9 сентября Азербайджан неожиданно для всех снял с обсуждения и голосования Генеральной Ассамблеи ООН представленный им же проект резолюции A/64/L.57, попросив перенести этот соответствующий повестки дня в повестку 65-й сессии ГА ООН. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе МИД РА.
А представители руководства Армении поспешили это назвать дипломатической победой РА. «Благодаря конструктивной позиции сопредседателей МГ ОБСЕ и давлению армянкой дипломатии азербайджанская сторона сняла с голосования Генеральной Ассамблеи ООН представленный проект резолюции по Карабаху», – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. “Именно благодаря ответным действиям армянской дипломатии инициатива азербайджанской стороны потерпела фиаско”, – заметил он.
То, что Азербайджан снял с обсуждения и голосования Генеральной Ассамблеи ООН резолюцию по Карабаху, можно рассматривать в контексте региональных процессов. Об этом на совместной с кандидатом исторических наук Эдгаром Ованнисяном пресс-конференции заявил член Общественного Совета при министре обороны Армении, военный психолог Давид Джамалян. По его словам, армяно-российскими соглашениями Россия дала понять, что она является сторонником того, чтобы сформировавшиеся реалии в регионе были сохранены и не изменены военным путем. В свою очередь Эдгар Ованнисян сказал, что то, что Баку снял с голосования резолюцию, является победой внешней политики Армении.
В этот же день на пресс-конференции в Ереване экс-министр ИД Армении Александр Арзуманян заявил, что в действительности азербайджанская сторона не сняла с повестки Генеральной Ассамблеи ООН проект резолюции по Карабаху, а просто перенесла его обсуждение в повестку 65-ой сессии ГА ООН. По его словам, Азербайджан перенес обсуждение резолюции, так как его требование о деятельности международной группы по сбору фактов в зоне конфликта было удовлетворено. Отвечая на вопрос журналистов о том, какие действия должна предпринять Армения для пресечения подобных инициатив Азербайджана, Арзуманян заметил, что армянская сторона должна усердно работать и выносить на обсуждение ГА ООН свои резолюции.
8 сентября на заседании постоянной комиссии по вопросам обороны, внутренних дел и национальной безопасности находящегося в процессе формирования национального парламента заявил член инициативной группы движения “Сардарапат”, участник карабахской войны Жирайр Сефилян по поводу подписанного армяно-российского договора о продлении срока пребывания в РА российской военной базы заметил, что армия чужой страны не может гарантировать безопасность Армении. Он также добавил, что Армения в одиночку сможет полностью обеспечивать свою безопасность, если у нее будет собственное ядерное оружье. В свою очередь, кинорежиссер, член инициативной группы движения “Сардарапат” Тигран Хзмалян заметил, что Армения должна разработать собственное ядерное оружие для обеспечения безопасности.
На прошлой неделе темой для обсуждения стало прибытие сопредседателей МГ ОБСЕ из Баку через линию соприкосновения в НКР. «В том, что сопредседатели МГ ОБСЕ приехали в Нагорный Карабах из Баку, нет ничего экстраординарного. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. «Из Карабаха в Баку также осуществлялись визиты послов Армении и Азербайджана в России. Так что, повторю, ничего особенного в этом нет», – отметил политолог.
Армения не дает достойного ответа антиармянским заявлениям посредников по карабахскому урегулированию. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Александр Манасян, комментируя заявление французского сопредседателя Минской Группы ОБСЕ Бернара Фасье. “Если посредники едут из Еревана в Карабах или обратно, это значит, что переговорный процесс трехсторонний. Если это не так, тогда сопредседатели пусть не едут в Степанакерт. То, что посредники едут в Степанакерт, означает, что Карабах – состоявшееся государство”,- сказал Александр Манасян.
9 сентября глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Робертом Брадтке (США), Игорем Поповым (РФ) и Бернаром Фасье (Франция). В ходе встречи сопредседатели представили Налбандяну результаты встреч с властями Карабаха и Азербайджана. В свою очередь Эдвард Налбандян отметил, что непосредственное участие Нагорного Карабаха в переговорном процессе является необходимостью и будет способствовать урегулированию конфликта.
В тот же день президент Армении Серж Саргсян в Ереване принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта Роберта Брадтке (США), Бернара Фасье (Франция) и Игоря Попова (Россия), а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, которые в рамках регионального визита провели встречи в НКР и Азербайджане. Посредники представили президенту Армении итоги проведенных встреч в Степанакерте и Баку. Собеседники еще раз подтвердили позицию относительно мирного урегулирования конфликта и отметили, что участившиеся на линии соприкосновения огня Нагорного Карабах и Азербайджана нарушения перемирия и провокации негативно влияют на переговорный процесс, сообщает пресс-служба президента РА.