11 Սեպտեմբեր 2010 - 12:01 AMT
«Ես օգտագործում եմ շատ դաժան, երբեմն, նույնիսկ, վայրենի թեմաներ: Սակայն ես դեմ եմ, որ ֆիլմը ճնշում գործի հանդիսատեսի վրա: Անիմացիան թեման կտրուկ փոխելու հատկություն ունի, այդ պատճառով էլ վերջին յոթ տարիներին ես երեք անիմացիոն ֆիլմ նկարահանեցի», – ասել է Կանի կինոփառատոնում «Շների կղզի» անիմացիոն ֆիլմի համար Ոսկե արմավենի մրցանակի արժանացած ռեժիսորը` Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերի համաձայն, ReAnimania փառատոնը ոչ միայն հնչեղ անուն ունի, այլև երիտասարդ ռեժիսորներին հնարավորություն կտա փոքրիկ խմբերով ֆիլմեր նկարելու միջոցներ գտնել: «Բացի այդ, փառատոնի ընդամենը տասը տարբեր ֆիլմերը դիտելով, հայերը կարող են պատկերացում կազմել այն մասին, թե ինչ է կատարվում անիմացիայի աշխարհում», – ընդգծել է Սերժ Ավետիքյանը:
Ռեժիսորն ընդգծել է նաև, որ փառատոնը հիանալի առիթ է հանդիպելու տարբեր ստուդիաների լավագույն անիմատորների հետ, որոնք ժամանել են Երևան` ReAnimania փառատոնի կազմակերպիչների հրավերով:
«Ես պետք է նշեմ, որ շատ ուրախ եմ այս տարի Երևանում միջազգային երկու` ReAnimania և «Ոսկե ծիրան» փառատոներին մասնակցելու համար», – ընդգծել է Սերժ Ավետիքյանը:
Սերժ Ավետիքյանի «Շների կղզի» ֆիլմի ցուցադրումն ու քննարկումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 13-ին, «Մոսկվա» կինոթատրոնում:

11 Сентябрь 2010 - 12:01 AMT
“Я обращаюсь к очень жестоким, а порой даже диким темам. Однако я против того, чтобы фильмы давили на зрителя. Анимация несколько смягчает подобные темы. Именно поэтому за последние семь лет я снял три анимационных фильма”,- сказал режиссер, обладатель Золотой пальмовой ветви Каннского кинофестиваля за анимационный фильм “Остров собак” на пресс-конференции в Ереване”.
По его словам, фестиваль ReAnimania дает возможность молодым режиссерам найти способы снимать фильмы небольшими группами. “Кроме того, посмотрев всего десять фильмов фестиваля, зрители смогут составить представление о том, что творится в мире анимации”,- подчеркнул Серж Аведикян.
Режиссер подчеркнул также, что фестиваль стал прекрасным поводом встретиться с ведущими аниматорами из различных студий, которые приехали по приглашению организаторов фестиваля ReAnimania в Ереван.
“Я должен отметить также, что был очень рад в этом году участвовать сразу в двух международных фестивалях в Ереване: в ReAnimania и “Золотом абрикосе”,- подчеркнул Серж Аведикян.