12 Սեպտեմբեր 2010 - 10:50 AMT
Այսօր Լուսակերտում բացվեցին տարերային աղետների հետևանքների լիկվիդացմանը նվիրված «Հայաստան 2010» ՆԱՏՕ- ի պաշտոնական զորավարժությունները: «Ես ուրախ եմ ողջունել ձեզ սեյսմիկ ռիսկի սպառնալիքի նվազեցման զորավարժություններում, որոնք անցկացվում են Հայաստանում: Ինձ շատ հաճելի է ողջունել միջազգային կազմակերպություններին ու մեր դաշնակիցներին, որոնք սեյսմիկ ռիսկերի ենթակա մեր երկիրն են ժամանել»,- հայտնել է Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը` ավելացնելով, որ դրանով Հայաստանը ևս մեկ քայլ առաջ է կատարում սեյսմիկ ռիսկը նվազեցնելու գործում: Ընդ որում, Երիցյանը նկատել է, որ 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի հիշատակը դեռևս կենդանի է հայի սրտում: «Երկրաշարժից հետո առաջին երեք օրերն ամենակարևորն են, որովհետև այդ ժամանակամիջոցում դեռևս կարելի է փրկել մարդկանց»,- ասել է ՀՀ ԱԻ նախարարը: Դրա հետ մեկտեղ նա հիշեցրել է, որ Սպիտակի երկրաշարժից հետո ԽՍՀՄ «երկաթե վարագույրը» բացվեց միայն երեք օր անց: «Կատարյալ քաոս էր, և ոչ ոք չգիտեր, թե ով ինչի համար է պատասխանատու: Չկար որևէ պատասխանատու մարմին, որը կկառավարեր գործողությունները»,- ընդգծել է Արմեն Երիցյանը: Նրա խոսքով, ՀՀ ԱԻՆ միշտ միշտ պատրաստ է արձագանքել աղետների հետևանքներին ու պատասխան տալ իր գործողությունների համար, սակայն Երիցյանը նկատել է, որ Հայաստանը միայնակ գլուխ չի հանի այդ խնդրից, և միջազգային կազմակերպություններին ու դաշնակիցներին կոչ է արել համակարգել իրենց գործողություններն այդ ուղղությամբ:
«1980-ականներին ՄԱԿ հովանու ներքո ստեղծվեց Որոնողա-փրկարարական օպերացիաների հարցերով միջազգային խորհրդատվական խումբը (ԻՆՍԱՐԱԳ), որի մեջ մտնում են 50 երկրներ: Մենք նույնպես կուզենայինք ԻՆՍԱՐԱԳ-ի անդամ դառնալ, բայց դրա համար մենք դեռ շատ անելիք ունենք»,- նշել է Երիցյանը: Ընդ որում, նա շնորհակալություն է հայտնել ՆԱՏՕ-ին այն բանի համար, որ Ալյանսը հերթական ամենամյա զորավարժություններն անցկացնում է Հայաստանում:
Զորավարժություններին կմասնակցեն 333 փորձագետներ ու դիտորդներ 28 երկրներից ու 5 միջազգային կազմակերպություններից, ինչպես նաև Հայաստանի 373 ներկայացուցիչներ: Զորավարժությունները կընթանան երեք փուլով` նախապատրաստական աշխատանքներ և թիմա-շտաբային զորավարժություններ (սեպտեմբերի 11-13), դաշտային զորավարժություններ (սեպտեմբերի 14-15), քննարկումներ և արդյունքների ամփոփում (սեպտեմբերի 16):

12 Сентябрь 2010 - 10:50 AMT
Сегодня в Лусакерте открылись официальные учения НАТО «Армения 2010» по ликвидации последствий стихийных бедствий. «Я рад приветствовать вас на учениях по снижению угрозы сейсмического риска, которые проводятся в Армении. Мне очень приятно приветствовать международные организации и наших союзников, которые приехали к нам в страну, которая подвержена сейсмическим рискам», – заявил министр чрезвычайных ситуаций Армении Армен Ерицян, добавив, что этим Армения делает еще один шаг вперед по снижению сейсмического риска. При этом Ерицян заметил, что память о Спитакском землетрясении, которое произошло в1988 году, еще жива в сердцах армян. «Первые три дня после землетрясения являются самыми главными, потому что именно в промежутке этого времени можно еще спасти людей», – сказал глава МЧС РА. При этом он напомнил, что после Спитакского землетрясения «железный занавес» СССР открыл лишь три дня спустя. «Был полный хаос, и никто не знал, кто за что отвечает. Не было ни одного ответственного органа, который бы управлял всеми операциями», – подчеркнул Армен Ерицян. По его словам, МЧС РА всегда готово реагировать на последствия катастроф и отвечать за свои действия, однако Ерицян заметил, что в одиночку Армения не справится с этой задачей, и призвал международные организации и союзников скоординировать свои действия в этом направлении.
«В 1980-ые годы под эгидой ООН была создана Международная консультативная группа по вопросам поисково-спасательных операций (ИНСАРАГ) в которую входят 50 стран. Мы тоже бы хотели стать членами ИНСАРАГ, но для этого нам есть еще над чем работать», – отметил Ерицян. При этом он поблагодарил НАТО за то,что Альянс проводит очередные ежегодные учения в Армении.
В учениях примут участие 333 эксперта и наблюдателя из 28 стран и пяти международных организаций, а также 373 представителя Армении. Учения пройдут в три этапа: подготовительные работы и командно-штабные учения (11-13 сентября), полевые учения (14-15 сентября), обсуждения и подведение итогов (16 сентября).