«Ես կարծում եմ, որ ՆԱՏՕ-ի` տարերային աղետների հետևանքների լիկվիդացման «Հայաստան 2010» զորավարժությունները շատ կարևոր են, քանի որ դրանք առաջին անգամ են տեղի ունենում մեր երկրի տարածքում»,- լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը: Նրա խոսքով, այդ զորավարժություններում կարևորը փորձի փոխանակումն է: Ընդ որում, Երիցյանը նկատել է, որ 29 պետություններից 16-ը Որոնողա-փրկարարական օպերացիաների հարցերով միջազգային խորհրդատվական խմբի (ԻՆՍԱՐԱԳ) անդամ են:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ պետք է անի Հայաստանը, որպեսզի անդամակցի ԻՆՍԱՐԱԳ-ին, Երիցյանն ասել է, որ առաջին հերթին երկիրը պետք է հաճախ մասնակցի նման զորավարժություններին, որպեսզի ցույց տա իր հնարավորությունները, ինչպես նաև իրականացնի իր փրկարարների տեխնիկական վերազինումը:
Ընդ որում, անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպիսի աղետների կարող է դիմակայել երկիրը, Երիցյանն ասել է. «Հայաստանը միշտ համարվել է աղետների լաբորատորիա, երկրի տարածքում կա գրեթե ամեն ինչ, բացի ցունամիից»: Երիցյանը նշել է նաև, որ երկիրը պետք է պատրաստ լինի ցանկացած տարերային աղետների:
Մեկնաբանելով այն հարցը, թե արդյոք որևէ խնդիրներ են առաջացել կապված զորավարժություններին թուրք փրկարարների մասնակցության հետ, Երիցյանը նշել է, որ ոչ մի խնդիրներ չեն առաջացել: «Վեց թուրք փրկարարներ արդեն ժամանել են, մնացած չորսը շուտով կժամանեն»,- հաղորդել է նա:
Անդրադառնալով զորավարժություններին ադրբեջանցի փրկարարների մասնակցությանը` ՀՀ ԱԻ նախարարն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն հրավիրել էր բոլորին, «իսկ այն, որ ադրբեջանցի փրկարարները չեն ժամանել, արդեն նրանց խնդիրն է»:
Այսօր Լուսակերտում բացվեցին տարերային աղետների հետևանքների լիկվիդացմանը նվիրված «Հայաստան 2010» ՆԱՏՕ-ի պաշտոնական զորավարժությունները: Զորավարժություններին կմասնակցեն 333 փորձագետներ ու դիտորդներ 28 երկրներից ու 5 միջազգային կազմակերպություններից, ինչպես նաև Հայաստանի 373 ներկայացուցիչներ: Զորավարժությունները կընթանան երեք փուլով` նախապատրաստական աշխատանքներ և թիմա-շտաբային զորավարժություններ (սեպտեմբերի 11-13), դաշտային զորավարժություններ (սեպտեմբերի 14-15), քննարկումներ և արդյունքների ամփոփում (սեպտեմբերի 16):

“Я думаю, что учения НАТО «Армения 2010» по ликвидации последствий стихийных бедствий очень важны, поскольку они впервые проходят на территории нашей страны”, – заявил журналистам министр по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян. По его словам, главным в этих учениях является обмен опытом. При этом Ерицян заметил, что из 29 государств, 16 являются членами Международной консультативной группы по вопросам поисково-спасательных операций (ИНСАРАГ).
Касаясь того, что Армения должна сделать для того, чтобы вступить в ИНСАРАГ, Ерицян сказал, что в первую очередь страна должна часто принимать участие в подобных учениях, чтобы показать свои возможности, а также реализовать техническое переоснащение своих спасателей.
При этом касаясь того, каким стихийным бедствиям может противостоять страна, Ерицян сказал: “Армения всегда считалась лабораторией катастроф, и на территории страны есть почти все катастрофы, кроме цунами”. Ерицян также отметил, что страна должна быть всегда готова к любым стихийным бедствиям.
Комментируя то, возникли ли какие затруднения с участием турецких спасателей в учениях, Ерицян отметил, что никаких проблем с этим не было. “ Шесть турецких спасателей уже прибыли, остальные четыре в скором времени прибудут”, – сообщил он.
Касаясь участия азербайджанских спасателей в учениях, министр ЧС РА сказал, что НАТО пригласило всех, “а то, что азербайджанские спасатели не приехали, это уже их проблема”.
Сегодня в Лусакерте открылись официальные учения НАТО «Армения 2010» по ликвидации последствий стихийных бедствий. В учениях примут участие 333 эксперта и наблюдателя из 28 стран и пяти международных организаций, а также 373 представителя Армении. Учения пройдут в три этапа: подготовительные работы и командно-штабные учения (11-13 сентября), полевые учения (14-15 сентября), обсуждения и подведение итогов (16 сентября).