Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի օգնական Թինա Քայդենաուին: Հանրապետության ղեկավարը, ողջունելով հյուրին, նշել է, որ այցելությունների հաճախականությունը կարևոր է հայ-ամերիկյան բազմաբնույթ և համակողմանի երկխոսության շարունակականության տեսանկյունից:
Նախագահ Սարգսյանի հավաստմամբ, Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերություններում գրանցված բարձր մակարդակն ու դրանց հետագա ընդլայնումը Հայաստանը դիտարկում է որպես մեր երկրի տնտեսական զարգացման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման ու ամրապնդման կարևոր գործոն:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակություն են հայտնել ռազմաքաղաքական, կրթական, մշակութային ոլորտներում հայ-ամերիկյան գործակցությունից` կարեւորելով նաև ՀՀ-ԱՄՆ տնտեսական համագործակցության զարգացման և առևտրատնտեսական շփումների ակտիվացման ուղղությամբ ջանքերի գործադրումը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Թինա Քայդենաուն անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին: Հանրապետության ղեկավարը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ամերիկյան ներգրավվածությունը: Նախագահ Սարգսյանը եւ ամերիկացի բարձրաստիճան հյուրը կարեւորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերի շարունակումը, հույս հայտնելով, որ այդ ձեւաչափով ընթացող բանակցությունները կտան անհրաժեշտ արդյունք, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

13 Сентябрь 2010 - 09:45 AMT
Президент Армении Серж Саргсян встретился в Ереване с помощником заместителя госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Тиной Кайданоу. В ходе встречи глава армянского государства отметил, что периодичность визитов американских официальных лиц в Армению важна с точки зрения развития армяно-американских отношений и двустороннего диалога во всех областях.
По словам Сержа Саргсяна, Ереван рассматривает высокий уровень отношений с Соединенными Штатами и их дальнейшее расширение как важный фактор экономического развития Армении, а также установления мира и стабильности на Южном Кавказе.
В ходе встречи собеседники выразили удовлетворение в связи с сотрудничеством между Арменией и США в военно-политической, образовательной, культурной областях, придав важность активизации экономического сотрудничества и торгово-экономических контактов между двумя странами.
Серж Саргсян и Тина Кайданоу затронули также вопросы мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Глава РА высоко оценил вовлеченность США в работу Минской группе ОБСЕ. Стороны подчеркнули необходимость продолжения усилий сопредседателей МГ ОБСЕ, выразив надежду, что переговоры в этом формате дадут необходимый результат, сообщает пресс-служба президента РА.