13 Սեպտեմբեր 2010 - 12:29 AMT
«Ես ավելի շատ սովոր եմ ներկա գտնվել մեծ փառատոններին, ինչպիսին է Անսիի փառատոնը, և ինձ համար շատ հետաքրքիր էր գտնվել ReAnimania փառատոնին, հանդիպել երիտասարդ մարդկանց և ուսանողների հետ: Բացի դրանից, ինձ շատ է դուր գալիս այս փառատոնի ձևաչափը, որը թույլ է տալիս հանգիստ հաղորդակցվել մեծ մարդկանց հետ, ովքեր այստեղ ժամանել են որպես հյուր»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ֆրանսիացի անիմատոր, Guano և Lava-Lava կարճամետրաժ ֆիլմերի շարքի հեղինակ Ֆեդերիկո Վիտալին: Նա նշել է, որ հաճույքով կհամագործակցի հայ անիմատորների հետ:
«Այժմ մենք Ֆեդերիկոյի հետ միասին իմ և նրա հերոսների արկածների մասին հետաքրքիր անիմացիոն նախագիծ ենք մշակում: Բնականաբար դա կարճամետրաժ ֆիլմ է լինելու»,- ընդգծել է ReAnimania միջազգային անիմացիոն փառատոնի հիմնադիր և տնօրեն Վրեժ Կասունին:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Ֆեդերիկո Վիտալին նշել է, որ հայ ռեժիսորներից ինքը ճանաչում է Անրի Վեռնոյին և Արտավազդ Փելեշյանին: «Փելեշյանի ստեղծագործությանը ես ծանոթացա Փարիզում: Այնտեղ նա շատ հայտնի է հատկապես արվեստի դպրոցներում: Ես նրա շատ աշխատանքներ եմ տեսել»:

13 Сентябрь 2010 - 12:29 AMT
“Я привык находиться на больших фестивалях, таких как фестиваль в Анси, и для меня было очень интересно находиться на фестивале ReAnimania. Мне очень нравится формат этого фестиваля, который позволяет спокойно общаться с великими людьми, приехавшими сюда в качестве гостей”,- сказал французский аниматор, автор серии короткометражных фильмов Guano и Lava-Lava Федерико Витали на пресс-конференции в Ереване. Он отметил, что с удовольствием будет сотрудничать с армянскими аниматорами.
“В настоящее время мы с Федерико разрабатываем интересный анимационный проект. Естественно это будет короткометражный фильм”,- подчеркнул основатель и директор международного анимационного фестиваля ReAnimania Вреж Касуни.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net Федерико Витали подчеркнул, что из армянских режиссеров он знает Анри Верноя и Артавазда Пелешяна: “С творчеством Пелешяна я познакомился во Франции. Там он очень известен, особенно в школах искусств. Я видел много его произведений”.