13 Սեպտեմբեր 2010 - 13:04 AMT
«Ռադիո Վան» ռադիոկայանի «Պատմություն պատերազմի մասին» նախագիծը գնահատվեց որպես լավագույնը «Եթերային զարդատուփ» ռուսալեզու հեռուստառադիո ծրագրերի փառատոնին ներկայացված աշխատանքների շարքում, իսկ ռադիոհաղորդավար Գոռ Գրիգորյանը (Եգոր Գլումովը) արժանացավ մրցութային հանձնաժողովի հատուկ մրցանակին:
«Ռադիո Վան» ռադիոկայանի տեղեկատվական ծառայությունը հաղորդում է, որ փառատոնին Հայաստանը ներկայացնում էին Հայաստանի Հանրային ռադիոն, «Շանթ» հեռուստաալիքը և «Ռադիո Վան» ռադիոկայանը:
Փառատոնին մասնակցում էին Ֆինլանդիայի, Իսրայելի, Գերմանիայի, Չեխիայի, Սլովենիայի, Ուկրաինայի, Սլովակիայի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Մոլդովայի,Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի հեռուստառադիո ընկերությունները:
«Եթերային զարդատուփ» ռուսալեզու հեռուստառադիո ծրագրերի միջազգային հինգերորդ փառատոնը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 7-12-ին, Պրահայում: Կազմակերպիչներն էին` Ռադիոյի և հեռուստատեսության միջազգային ակադեմիան և այդ ակադեմիայի նախագահ Ա. Գ. Լիսենկոն:

Проект радиостанции "Радио ВАН" "Истории о войне" стал лучшим среди представленных работ на конкурсе фестиваля теле-радио программ на русском языке "Эфирная Шкатулка". А радиоведущий Гор Григорян (Егор Глумов) был удостоен специального приза жюри "За новый взгляд на радиожурналистику".
Как сообщает информационная служба радиостанции "Радио ВАН", Армению на фестивале представляли Общественное радио Армении, телеканал "Шант" и радиостанция "Радио ВАН".
На фестивале принимали участие ведущие теле-радио компаний из Финляндии, Израиля, Германии, Чехии, Словении, Словакии, Украины, России, Казахстана, Молдовы, Узбекистана, Таджикистана, Латвии, Литвы, Эстонии. Пятый Международный фестиваль теле-радио программ на русском языке "Эфирная Шкатулка" состоялся 7-12 сентября в Праге. Организаторами фестиваля являются Международная академия телевидения и радио, президент Международной академии телевидения и радио А.Г.Лысенко.