Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) պատրաստել է Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ ԳՎ ներկայացրած բանաձևի պատասխանը: Բանաձևի նախագիծը Երևանում լրագրողներին ներկայացրել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքերով, ՀԱԿ-ը որոշել է այդպիսի նախաձեռնությամբ հանդես գալ, քանի որ իշխանությունները ոչ մի համարժեք քայլ չեն ձեռնարկել Բաքվի ներկայացրած բանաձևի հետ կապված:
ՀԱԿ-ը բանաձևի նախագծում ընդգրկել է մի շարք կարևոր փաստաթղթեր ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, մասնավորապես, 1994թ. Բիշքեքի արձանագրությունը, 1994թ. դեկտեմբերին Բուդապեշտում ԵԱՀԿ գագաթնաժողովում ընդունված որոշումը, ինչպես նաև Մայնդորֆյան հռչակագիրը: Զուրաբյանի խոսքերով, բոլոր այդ փաստաթղթերը վկայում են այն մասին, որ Հայաստանը բռնազավթող չէ:
Ինչպես հաղորդել է Լևոն Զուրաբյանը, ՀԱԿ-ը շուտով նախագիծը կներկայացնի իշխանություններին և Հայաստանի հասարակությանը և կուղարկի ՀՀ ԱԳՆ քննարկմանը:

Армянский Национальный Конгресс (АНК) подготовил ответную представленной Азербайджаном в Генассамблею ООН резолюцию по Карабаху. Проект резолюции представил в Ереване журналистам координатор АНК Левон Зурабян. По его словам, АНК решил выступить с такой инициативой, поскольку власти РА не предприняли адекватных действий в связи с представленной Баку односторонней резолюцией.
В проект резолюции АНК включил ряд важных документов по карабахскому конфликту, в частности, Бишкекский протокол 1994 года, решение, принятое на саммите ОБСЕ в Будапеште в декабре 1994 г, а также Майндорфскую декларацию. По словам Зурабяна, все эти документы свидетельствуют о том, что Армения не является оккупантом.
Как сообщил Левон Зурабян, АНК в скором времени представит проект властям и общественности Армении и отправит на рассмотрение в МИД РА.