14 Սեպտեմբեր 2010 - 10:39 AMT
2008 թվականին Ադրբեջանն արդեն մեկ անգամ հասավ հաջողության, երբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը բանաձև ընդունեց Ադրբեջանի այսպես կոչված գրավյալ տարածքների մասին, և այժմ նոր բանաձևով նա ցանկանում է ամրապնդել իր հաջողությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Ըստ նրա, այս բանաձևով Բաքուն ցանկանում է զիջումներ կորզել Հայաստանից ու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներից ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
Նա նշել է նաև, որ Ադրբեջանը ընդամենը հետաձգել է բանաձևի առաջադրումը և ցանկացած պահի կարող է կրկին ընդգրկել այն օրակարգում:
Ադրբեջանը հանեց ՄԱԿ-ի ԳՎ քննարկումից և քվեարկությունից իր իսկ ներկայացրած «Իրավիճակը Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում» բանաձևի նախագիծը՝ խնդրելով տեղափոխել այն ՄԱԿ-ի ԳՎ 65-րդ նստաշրջան:

14 Сентябрь 2010 - 10:39 AMT
Азербайджан в 2008 году уже добился успеха, когда Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию о положении на так называемых оккупированных территориях Азербайджана, и сейчас новой резолюцией он хочет укрепить свой успех. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян. По его словам, данной резолюцией, Баку хочет добиться уступок от Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
При этом он заметил, что Азербайджан всего лишь отложил внесение резолюции на голосование в ООН, и в любой момент снова может его включить в повестку дня.
Азербайджан снял с обсуждения и голосования Генеральной Ассамблеи ООН представленный им же проект резолюции "Положение на оккупированных территориях Азербайджана", попросив перенести его в повестку 65-й сессии ГА ООН.