«Ազգային արժեքների պաշտպանության դաշինքը» և «Ժողովրդահայրենասիրական անհատ քաղաքացիների շարժումը» միավորվել են և հանդես եկել վերջին 20 տարում Հայաստանի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրների լուծման մասին հայտարարությամբ: Դիմում-կոչը ներառում է 10 կարևոր կետեր, որոնք անդրադառնում են հանրապետության քաղաքական և տնտեսական կյանքի խնդիրներին, որոնք անհապաղ լուծում են պահանջում: Դրանց շարքում` ռեժիմի արմատական փոփոխություն, նոր սոցիալիստական հասարակության ստեղծում, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների խորացում, իսկ Եվրոպայի, ԱՄՆ և արաբական աշխարհի հետ` ըստ հնարավորության: Ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններին, որոնք ի սկզբանե շոուի են նման, ապա դրանք պետք է կասեցվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ լուծված չեն Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար կարևորագույն Հայ դատի և Արցախի խնդիրները: Դիմում-կոչում առաջարկվում է վերադառնալ խորհրդային կրթական ավանդույթներին: Շոշափվում են նաև արտաքին աճող պարտքի և գնաճի հարցերը, աշխատատեղերի կրճատումը:
Ինչպես նշել է «Ժողովրդահայրենասիրական անհատ քաղաքացիների շարժման» խորհրդի անդամ Իշխան Թովմասյանը, ողջ աշխարհում չկա պետություն, որը «իր ռազմավարական օբյեկտները վաճառի արտասահմանցիներին` դրանով ստեղծելով օլիգարխների կայացման հիմքերը»: Նրա խոսքերով, նույն կարծիքն ունի ժողովուրդը: Ազգային հայրենասերները կարծում են, որ ամենից առաջ անհրաժեշտ է ժողովրդին հարցնել, թե ինչպես է նա ցանկանում ապրել:

«Союз защиты национальных ценностей» и «Демократическо-патриотическое движение частных граждан» объединились и выступили с заявлением о решении наиболее насущных проблем, которые нависли над Арменией на протяжении 20 лет. Заявление – призыв содержит 10 наиболее насущных пунктов, касающихся проблем политической и экономической жизни республики, требующих безотлагательного решения. Среди них: коренное изменение режима, однако не возврат к советскому социализму, а создание нового социалистического общества, углубление отношений с историческим партнером – Россией, а с Европой, США и арабским миром – по возможности. Что же касается улучшения дипотношений с Турцией, которые изначально походили на шоу, то они должны быть прекращены до тех пор, пока не решены имеющие для Армении и армян важнейшее значение вопросы Ай Дата и Арцаха. Более того, в призыве-заявлении затронуты вопросы проведения выборов, возврат к советским образовательным традициям, которые сейчас находятся под тяжестью непонятных евродиректив.
Затронуты и вопросы растущего внешнего долга и повышения цен вот уже на протяжении скольких лет, сокращение рабочих мест. Эффективное управление государственным аппаратом не должно приводить к созданию новых «раздутых» комиссий, а, наоборот, к их сокращению бюрократической системы.
Как отметил член совета «Демократическо-патриотического движения частных граждан» Ишхан Товмасян, во всем мире нет ни одного государства, которое бы «продавало стратегические объекты иностранцам, создавая тем самым основы для становления олигархов». По его словам, такого мнения придерживается народ. Национальные патриоты считают, что необходимо, прежде всего, спросить у народа, как он хочет жить. В демократическом обществе должна быть повышена роль государства, которое готово нести ответственность за своих граждан.