14 Սեպտեմբեր 2010 - 11:07 AMT
«ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու մասին» «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության օրինագիծն ընդգրկվել է ՀՀ ԱԺ օրակարգում
Սեպտեմբերի 14-ին աշխատանքն է սկսել ՀՀ խորհրդարանի չորրորդ գումարման աշնանային նստաշրջանը: Խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացնելով քառօրյա նիստերի օրակարգը` նշել է, որ այն բաղկացած է երեք մասից: Առաջին մասում ընդգրկված են 34 օրինագծեր, երկրորդ մասում օրինագծերի քննարկում նախատեսված չէ, իսկ երրորդ մասում ներառված են 99 հարցեր, որոնցից 28-ը միջազգային պայմանագրեր ու համաձայնագրեր են: Նա նշել է նաեւ, որ աշնանային նստաշրջանի մեծ օրակարգում ընդգրկված է նաեւ «Ժառանգություն» խմբակցության օրինագիծը` «ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այդ օրինագծի վերաբերյալ պրոֆիլային հանձնաժողովը դրական եզրակացություն չի տվել:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն, իր հերթին, ասել է, որ խմբակցությունը համաձայն է օրինագիծը ներառել մեծ օրակարգում, սակայն այդպես հապճեպ չքննարկել:
ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն ընդգծել է, որ խորհրդարանը քննարկման ժամանակ կմերժի օրինագիծը: Նա նաև նշել է, որ ՀՅԴ կողմ է ԼՂՀ ճանաչմանը, սակայն իր առաջարկն ունի: «ԼՂՀ անկախության ճանաչման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի հասարակությունը դա պահանջի, իսկ հակառակ դեպքում նման քվեարկությունից կարող են օգտվել հարևան երկրները` Թուրքիան և Ադրբեջանը», – նշել է նա:

The 8th fall session of the 4th Armenian National Assembly kicked off on September 14.
Parliament Speaker Hovik Abrahamyan said that the agenda of four-day sittings consists of three parts, the first one including 34 bills, the second not envisaging discussion of bills and the third consisting of 99 items, with 28 international agreements and treaties included.
He noted that Heritage party bill on Recognition of NKR’s Independence was also put on the session agenda, although the relevant committee has not given a positive conclusion on the bill.
For his part, head of Heritage party parliamentary group Stepan Safaryan noted that the group would not like the bill to be discussed so early.
Representative of the ARF Dashnaktsutyun Supreme Body Armen Rustamyan stressed that the parliament will definitely reject the fill during its discussion. He added that the ARF Dashnaktsutyun supports NKR’s recognition, but not this way.
“Public demand is needed for recognition of NKR’s independence, otherwise Turkey and Azerbaijan can exploit the results of a similar voting,” Rustamyan said.