14 Սեպտեմբեր 2010 - 11:07 AMT
«ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու մասին» «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության օրինագիծն ընդգրկվել է ՀՀ ԱԺ օրակարգում
Սեպտեմբերի 14-ին աշխատանքն է սկսել ՀՀ խորհրդարանի չորրորդ գումարման աշնանային նստաշրջանը: Խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացնելով քառօրյա նիստերի օրակարգը` նշել է, որ այն բաղկացած է երեք մասից: Առաջին մասում ընդգրկված են 34 օրինագծեր, երկրորդ մասում օրինագծերի քննարկում նախատեսված չէ, իսկ երրորդ մասում ներառված են 99 հարցեր, որոնցից 28-ը միջազգային պայմանագրեր ու համաձայնագրեր են: Նա նշել է նաեւ, որ աշնանային նստաշրջանի մեծ օրակարգում ընդգրկված է նաեւ «Ժառանգություն» խմբակցության օրինագիծը` «ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այդ օրինագծի վերաբերյալ պրոֆիլային հանձնաժողովը դրական եզրակացություն չի տվել:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն, իր հերթին, ասել է, որ խմբակցությունը համաձայն է օրինագիծը ներառել մեծ օրակարգում, սակայն այդպես հապճեպ չքննարկել:
ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն ընդգծել է, որ խորհրդարանը քննարկման ժամանակ կմերժի օրինագիծը: Նա նաև նշել է, որ ՀՅԴ կողմ է ԼՂՀ ճանաչմանը, սակայն իր առաջարկն ունի: «ԼՂՀ անկախության ճանաչման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի հասարակությունը դա պահանջի, իսկ հակառակ դեպքում նման քվեարկությունից կարող են օգտվել հարևան երկրները` Թուրքիան և Ադրբեջանը», – նշել է նա:

14 Сентябрь 2010 - 11:07 AMT
Сегодня открылась 8-ая осенняя сессия четвертого созыва Парламента РА. Спикер парламента РА Овик Абрамян, представляя повестку четырехдневных заседаний, отметил, что она состоит из трех частей. В первую часть включены 34 законодательных проекта, во второй части обсуждение законопроектов не запланировано, а в третью часть включены все 99 вопроса, из которых 28 международные договора и соглашения. Он также отметил, что большую повестку осенних сессий парламента также включен законопроект фракции “Наследие” “О признании независимости НКР”. Председатель НС РА также заметил, что профильная комиссия по данному законопроекту не дала положительного заключения
В свою очередь, глава фракции “Наследие” Степан Сафарян заметил, что фракция выступает за то, чтобы законопроект был включен в большую повестку, но не был обсужден так рано.
Со своей стороны представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян подчеркнул, что парламент однозначно отклонит законопроект во время обсуждения. Он также отметил, что АРФД выступает за признание НКР, но не таким образом. “Для признания независимости НКР нужно, чтобы общественность потребовала этого, а то в обратном случае результатами подобных голосований могут воспользоваться соседние страны – Турция и Азербайджан”, – заметил он.